طراحی کنترلر، مدارت دلخواه، پروژه ها و تمرینات درس میکروکنترلرها
این پروژه یک مدار فرستنده و گیرنده رادیویی در باند 2.4GHz می باشد. در بخش فرستنده جریان برق ورودی تا 50 آمپر اندازه گیری شده و به صورت بی سیم برای گیرنده در نقطه ای دیگر ارسال می شود.

اندازه گیری ظرفیت خازن از 1nf تا 2000uf - دارای دو حالت علمی اندازه گیری - دارای کالیبره سازی خودکار - نمایش اتوماتیک رنج خازن بر روی نمایشگراین پروژه یک مدار گیرنده رادیویی 433 یا 315 مگاهرتز می باشد که قابلیت تعریف و ذخیره سازی انواع ریموت کنترل هایی از قبیل (ریموت دزدگیر ماشین، پارکینگ، بالابر و ...) را دارد. می توان رله مربوطه را روی هر کلید دلخواه تعریف نمود.این پروژه جریان برق مصرفی را اندازه گیری و توسط یک ماژول سیم کارت اطلاعات مورد نظر را به شماره همراه دلخواه ارسال میکند. ولتاژ کاری آن AC220 ولت و حداکثر جریان عبور آن 50 آمپر می باشد.این پروژه یک ماشین حساب مهندسی می باشد که تمامی کلید ها و توابع به صورت گرافیگی بر روی LCD نمایش داده می شود و با فشردن هر کلید روی کیپد کلید متناظر آن بر روی السیدی نیز تغییر حالت می دهد. نمای کلی و توابع قابل انجام توسط این ماشین حساب در تصاویر نمایش داده شده است. همچنین قابلیت رسم نمودار را دارد.
پروژه اندازه گیری جریان و ارسال بیسیم با بورد یک کیلومتر nRF24l01

MCP-44

پروژه اندازه گیری جریان و ارسال بیسیم با بورد یک کیلومتر nRF24l01
پروژه خازن سنج دو حالته از 1nf تا 2000uf

MCP-22

پروژه خازن سنج دو حالته از 1nf تا 2000uf
پروژه ریموت کنترل 433-315 مگاهرتز تک کاناله با قابلیت لرنینگ

MCP-30

پروژه ریموت کنترل 433-315 مگاهرتز تک کاناله با قابلیت لرنینگ
پروژه کنتور برق با AVR و ارسال اطلاعات توسط سیم کارت

MCP-40

پروژه کنتور برق با AVR و ارسال اطلاعات توسط سیم کارت
پروژه ماشین حساب مهندسی با السیدی گرافیکی و avr

MCP-11

پروژه ماشین حساب مهندسی با السیدی گرافیکی و avr
به این مقاله امتیاز بدهید   

توليد الكتريسيته از زغال سنگ در نيروگاهها


با روند روزافزون صنعتي شدن اكثر كشورهاي در حال توسعه و افزايش جمعيت در جهان، نياز به انواع مختلف انرژي مخصوصاً انرژي الكتريكي روز به روز در حال افزايش است. با وجود پيشرفت فناوري هاي نوين كه استفاده از انرژي هاي نو و انرژي هاي تجديد پذير را مقدور مي سازند، هنوز سوخت هاي فسيلي جزء منابع انرژي هستند كه بيشترين نياز صنعت را فراهم مي سازند. با توجه به تجديد ناپذير بودن اين منابع و ارزش بالاي صنعتي اين مواد به عنوان ماده اوليه، استفاده بهينه و افزايش راندمان مصرف اين مواد هم اكنون سرلوحه كار بسياري از مراكز تحقيقاتي و پژوهشي جهان است. زغال سنگ از جمله منابع انرژي است كه از ديرباز مورد استفاده بشر بوده است و با توجه به اثرات سوء زيست محيطي ناشي از فرآيند احتراق زغال سنگ، كوشش هاي فراواني به منظور ابداع روش ها و فن آوري هاي نوين درجهت كنترل و كاهش آلودگي حاصل از اين فرآيند و افزايش راندمان آن صورت گرفته است. اين تلاشها با نوسانات قيمت ساير انواع سوخت هاي فسيلي و تصويب قوانين سختگيرانه زيست محيطي در سالهاي اخير از روند رو به رشدي برخوردار بوده است. غني بودن كشور ما ايران از منابع نفت و گاز سبب شده است كه صنعت برق از ابتداي تاسيس به دليل سهولت دسترسي و هزينه پايين، بيشتر از منابع نفت و گاز جهت توليد الكتريسيته استفاده كرده و از منابعي نظير زغال سنگ كمتر استفاده مي شود. روند رو به رشد صنايع پتروشيمي در جهان و قابليت تبديل فرآورده هاي نفتي به مواد با ارزش افزوده بالاتر باعث شده است كه در كشورهاي پيشرفته جهان استفاده از اين مواد به عنوان سوخت به تدريج تقليل يابد به طوري كه د رحال حاضر ايالات متحده كه بر حسب آمار جزء ده كشور غني از منابع نفت و گاز است قسمت عمده الكتريسيته توليدي (56 درصد) از زغال سنگ ايجاد كند.


با توجه به اطلاعات اخذ شده از وزارت صنايع و معادن، ايران داراي معادن عظيم زغال سنگ است به طوري كه تنها در منطقه طبس در استان يزد معادني با ذخيره بيش از يك ميليارد تن برآورد شده است وجود منابع عظيم زغال سنگ دركشور و خصوصاً در منطقه طبس ضرورت استفاده بهينه و بهره برداري از اين موهبت الهي را ايجاب مي كند. ميزان ذخاير زغال سنگ اين معادن بسيار بالاتر از مقدار مورد نياز صنايع فولاد است استفاده از انرژي حرارتي اين مواد و توليد الكتريسيته به عنوان يك آلترناتيو مهم در برنامه هاي دولت مطرح است. با توجه به اينكه ايران داراي ذخاير عظيم گاز نيز است استفاده از زغال سنگ به عنوان سوخت ممكن است در نظر اول از لحاظ اقتصادي توجيه پذير نباشد. با اينحال با توجه به سهولت صادرات نفت و گاز نسبت به زغال سنگ با در نظر گرفتن ارزش افزوده حاصل از صادرات نفت و گاز و ضرورت بهره برداري از اين منابع، بررسي راهكارهاي موجود در جهت استفاده بهينه و ايمن از منابع زغال سنگ ضروري است. در اين مقاله يك روش مناسب كه اخيراً در كشورهاي اروپايي و آمريكا براي استفاده از انرژي حرارتي زغال مطرح است معرفي شده است.

فن آوري مصرف زغال سنگ به عنوان سوخت در نيروگاهها
در حال حاضر بيش از 90 درصد نيروگاههايي كه در سطح دنيا از طريق مصرف زغال سنگ فعال هستند از تكنولوژي پودر كردن زغال (PC) استفاده مي كنند. ايالات متحده و چين جزء مهمترين كشورهايي هستند كه قسمت اعظم الكتريسيته خود را از اين طريق تامين مي كنند. هزينه تاسيس، قابليت واحد و كارايي اين نوع سيستم ها با درجه اطمينان بالايي قابل پيش بيني است. فوايد اقتصادي اين نوع سوخت نسبت به ساير سوخت ها بستگي به هزينه تامين زغال و دسترسي به ساير منابع سوختي دارد در صورت وجود گاز طبيعي استفاده از سوخت زغال بصورت معمولي قابل رقابت با نيروگاههاي حرارتي با سوخت هاي مايع و گاز طبيعي نيست. در غياب مقادير كافي گاز طبيعي تكنولوژي PC يك راه حل اقتصادي براي تامين انرژي بويژه در كشورهايي كه داراي منابع عظيم زغال هستند، است.
با اينحال تكنولوژي PC داراي نقاط ضعفي نيز هست. نخست آنكه توليد الكتريسيته بر اساس تكنولوژي PC
موجب انتشار وحشتناك موادي نظير
CO, CO2, NOX, SO2، ذرات معلق و فلزات سنگين مي شود كه باعث آلودگي محيط زيست مي شوند. دومين نقطه ضعف تكنولوژي PC پايين بودن راندمان اين تكنولوژي در مقايسه با ساير تكنولوژي هاي موجود است. به عنوان مثال با وجود اينكه راندمان حرارتي نيروگاههاي سيكل تركيبي كه از گاز طبيعي به عنوان سوخت استفاده مي كنند طي ده سال گذشته از 45 درصد تا حدود 60 درصد افزايش يافته است راندمان حرارتي واحدهاي با تكنولوژي PC در بهترين حالت تنها از 30 درصد افزايش يافته است.
تلاشهاي انجام گرفته در جهت كنترل آلودگي و افزايش راندمان در نيروگاههاي زغالي كه بصورت عمومي تحت عنوان Clean Coal Initiatives شناخته مي شود شامل تنوعي از فرآيندها، تجهيزات و تكنولوژي ها است. برخي از اين تكنولوژي ها از قبيل شست وشوي زغال شامل فرآيند پيجيده اي نيست، در حاليكه اصلاح راندمان و ميزان آلودگي انتشار يافته نياز به تغيير در تكنولوژي توليد نيرو دارد.
در طول ده سال گذشته برنامه هاي بيشماري در جهت توسعه و اقتصادي كردن روشهاي استفاده از زغال بدون آلودگي انجام گرفته است. اين برنامه ها در دهه 1980 ميلادي به جهت بحران نفت در دهه 1970 و به دنبال كاهش اعتماد جهاني نسبت به منابع نفتي وخطرات توليد برق در نيروگاههاي اتمي بصورت جدي مورد توجه قرار گرفت و در اين راستا تلاشهايي در جهت كنترل آلودگي هاي منتشر شده از واحد هاي زغال سوز وبالا بردن راندمان اين واحدها در مراكز تحقيقاتي كشورهاي پيشرفته نظير آمريكا، اروپا و ژاپن از مدتها قبل آغاز و به پيشرفت هاي شاياني در اين زمينه منجر شده است. اگر چه كاهش قيمت نفت در سال 1986 و پيدايش ذخاير عظيم گاز باعث از بين رفتن ذهنيت كمبود منابع نفتي شد و مساله جايگزيني فرآورده هاي نفتي با زغال تا اندازه اي جذابيت خود را از دست داد با اينحال در سال 1990 علاقمندي جديدي به توسعه روشهاي استفاده از زغال بدون آلودگي مورد توجه قرار گرفت اين علاقمندي ها در راستاي شرايط زير بود:
- افزايش آگاهيهاي عمومي در مورد مشكلات زيست محيطي منطقه اي، بومي و جهاني از قبيل آلودگيهاي شهري بارانهاي اسيدي و تغيير آب وهوا
- مشخص شدن سيماي آينده انرژي براي كشورهايي نظير چين وهندوستان كه داراي منابع عظيم زغال سنگ هستند و در آينده مصرف زغال سهم عمده اي در تامين انرژي اين كشورها دارد
- توسعه صنايع پتروشيمي وتبديل فرآورده هاي نفتي به محصولات با ارزش
- توسعه سريع مصرف زغال به واسطه افزايش جمعيت و تقاضاي انرژي در كشورهايي كه داراي منابع عظيم زغال هستند
وجود موارد فوق سبب شد فن آوري هاي جديدي به منظور مصرف زغال سنگ درجهت توليد الكتريسيته ابداع شود كه از جمله اين فن آوري ها مي توان موارد زير را كه به مرحله تجارتي نيز رسيده اند نام برد:
1- Circulating Fluidized Bed
Combustion (CFBC)
2- Supercritical Pulverized Coal Fired Boilers (SCPC)
3- Pressurized Bed Combustion (PFBC)
4- Integrated Gasification Combined Cycle, (IGCC)معرفي فناوري تبديل زغال سنگ به گاز سنتز
حدود نيم قرن است كه فن آوري توليد گاز سنتزي از زغال سنگ در صنعت مورد بهره برداري قرار گرفته است ولي سابقه كاربرد اين روش در نيروگاههاي حرارتي به ده سال اخير محدود است. با وجود تفاوتهاي مشخصي كه بين انواع سيستم هاي توليدگاز سنتزي وجود دارد، اصول پايه و اوليه يكساني بر تمام اين روشها حاكم است.
بطور كلي در اين سيستم ها سوخت هاي كربني (گاز – مايع – جامد) در دماي بالا و تحت فشار طي يك فرآيند اكسيداسيون با اكسيژن و بخار آب وارد واكنش شده و توليد گاز سنتزي مي كنند.
مكانيسم ساده اين فرآيند به شرح زير است:
گاز سنتزي حاوي 85 درصد H2, CO بوده و برحسب تركيب درصد زغال سنگ مصرفي 15 درصد باقي مانده معمولا COS, H2S, N2, CO2, H2O است كه در مرحله تصفيه گاز اين تركيبات از آن جدا مي شوند.
در جدول 1 مشخصات كلي يك سيستم نمونه توليد گاز در نيروگاه الكتريكي آورده شده است.

معرفي تكنولوژي استفاده از گاز بدست آمده از زغال سنگ در يك نيروگاه سكيل تركيبي (IGCC)
IGCC يك سيستمي مركب از يك واحد تبديل زغال به گاز و يك سيكل تركيبي توليد برق است. تبديل زغال به گاز فرآيندي است كه زغال جامد را به گاز قابل احتراق كه تحت عنوان گاز سنتز معروف است و متشكل از منواكسيد كربن و هيدروژن است تبديل مي كند. بعد از اين مرحله گاز توليد شده در واحد گازسازي به منظور زدايش تركيبات گوگردي و مواد معلق به يك واحد تصفيه گاز فرستاده مي شود. در مرحله بعد گاز تصفيه شده در يك واحد توربين گازي سوخته شده و اولين منبع الكتريسيته راايجاد مي كند. گازهاي داغ خروجي از توربين گاز جهت توليد بخار و توليد الكتريسيته به وسيله توربين بخار به يك بويلر بازياب حرارتي وارد مي شود. در نتيجه تكنولوژي IGCC يك روش تركيبي از واحد گازسازي به همراه يك مجموعه نيروگاه سيكل تركيبي است. علاوه بر اين به واسطه انجام چندين فرآيند حرارتي در اين سيستم (گرمايش – سرمايش) مي توان با بكارگيري يك طراحي مناسب سيستم مجتمعي از مبدل هاي حرارتي طراحي كرده و كارآيي سيستم را افزايش داد. در شكل 1 شماي ساده اي از سيستم IGCC نشان داده شده است.

راندمان و كارآيي نيروگاههاي مجهز به فن آوري IGCC در قياس با نيروگاههاي رايج زغال سوز
بطور تقريبي يك نيروگاه با فن آوري Kg/KWh, IGCC46/0 زغال سنگ مصرف مي كند اين در حالي است كه در نيروگاههاي معمولي زغال سوز مقدار مصرف زغال Kg/KWh6/0 است. دليل عمده كاهش مصرف زغال در اين نيروگاهها بهره گيري از سيستم سيكل تركيبي است.
در شكل 2 راندمان تكنولوژي IGCC با راندمان ساير تكنولوژي هاي مورد استفاده در نيروگاههاي زغال سوز مقايسه شده است در اين مقايسه كارآيي بر اساس بيشترين ارزش حرارتي HHV ارايه شده است.
همانطور كه در شكل 2 مشاهده شد كارآيي فن آوري IGCC درمقايسه با ساير روشها بالاتر بوده و تنها در صورت استفاده از زغال مرغوب (زغال سياه) با روش PFBC تقريباً مشابه است هزينه سرمايه گذاري در ايجاد نيروگاههاي الكتريكي مجهز به تكنولوژي يكي از پارامترهايي است كه تا اندازه اي باعث محدوديت استفاده از اين تكنولوژي مي شود. درجدول 2 هزينه ساخت نيروگاه مجهز به فن آوري IGCC و راندمان اين سيستم ها با ديگر نيروگاههاي زغال سوز مقايسه شده است.
همانطور كه مشاهده مي شود هزينه احداث نيروگاههاي مجهز به سيستم IGCC از ساير نيروگاههاي زغال سوز بالاتر است در عوض راندمان اين نيروگاهها از ساير موارد مشابه بالاتر است. در شكل 3 الگويي از روند افزايش راندمان و كاهش هزينه هاي ساخت تكنولوژي IGCC نشان داده شده است. همانطور كه از شكل 3 مشاهده مي شود هزينه ساخت نيروگاههاي زغال سوز با سيستم IGCC از $/KW3000 در دهه 1980 ميلادي تا حدود $/KW1450 در سال 1997 كاهش يافته و انتظار مي رود در طول سالهاي قرن 21 اين كاهش ادامه داشته و در عوض راندمان اين نيروگاهها افزايش يابد.

بررسي اثرات زيست محيطي و استفاده از منابع اوليه نيروگاههاي زغال سوز با تكنولوژي IGCC نسبت به ساير نيروگاههاي زغال سوز
از اواخر قرن گذشته ميلادي به دليل مشكلات متعدد زيست محيطي ناشي از توسعه صنعتي كشورها، قوانين قاطعانه اي در مقابل ورود آلاينده ها به محيط زيست از طرف سازمانهاي بين المللي تصويب شده و به مرحله اجرا درآمده است. اثر گازهاي گلخانه اي، كاهش لايه ازن و … منجر به تشديد مجازات هاي بين المللي وضع شده، بر عليه دولت ها و صنايعي كه به هر شكلي استانداردهاي محيط زيستي را رعايت نمي كنند شده است. بطوريكه در حال حاضر بسياري از صنايع در اروپا و ساير نقاط جهان در شرف تعطيلي و يا با محدوديت هايي روبرو هستند. هم اكنون سرمايه گذاري بر روي صنايع بنيادي با حداقل اثرات سوء زيست محيطي در اولويت برنامه هاي توسعه اي كشورها قرار گرفته است.
در ميان تكنولوژيهاي مرسوم توليد الكتريسيته از زغال فن آوري IGCC در مقايسه با ساير فن آوريهاي رقيب داراي محاسن محيط زيستي فراواني است.
از مهمترين مزاياي اين روش مي توان به موارد زير اشاره كرد:
- كاهش ذرات معلق و جامد حاصل از احتراق زغال سنگ
- كاهش انتشار گازهاي NOX و SOX
- كاهش نشر گازهاي CO و CO2 بدليل بهبود احتراق و افزايش راندمان فرآيند
در جدول 3 ميزان آلاينده هاي توليدشده درسه نيروگاه به ترتيب سيكل تركيبي با سوخت گاز طبيعي، سيكل تركيبي مجهز به تكنولوژي IGCC و نيروگاه زغال سوز معمولي با يكديگر مقايسه شده است.
در جدول 4 ميزان انتشار آلاينده ها و ميزان مصرف آب در تكنولوژي هاي جديد استفاده از زغال سنگ با تكنولوژي PC مقايسه شده است. با توجه به اطلاعات جداول فوق ملاحظه مي شود كه ميزان نشر آلاينده ها در فن آوري IGCC نسبت به ساير تكنولوژي ها كمتر بوده و ميزان مصرف آب نيز در اين فن آوري به مقدار قابل ملاحظه اي كمتر است.

بررسي مزاياي فني تكنولوژي IGCC نسبت به ساير تكنولوژي ها
در تكنولوژي IGCC، در طي فرآيند توليد گاز سنتزي از زغال سنگ تقريباً 100 درصد كربن موجود در زغال سنگ به گاز سنتز تبديل مي شود. در اينحال گوگرد موجود در زغال سنگ به صورت عنصري يا اسيد سولفوريك از گاز سنتزي حذف مي شود بطوري كه در اين فن آوري حدود 98 درصد گوگرد از جريان گاز حدف شده و ضايعات جامد حاصل از اين مرحله به ميزان 6/1 تا 9/1 مقدار ضايعات جامد حاصل از سيستم FGD2 كه در نيروگاههاي زغال سوز مرسوم براي كاهش نشر گوگرد بكار مي رود، كاهش مي يابد.
در فن آوري IGCC به دليل دماي بالاي راكتور (1400 درجه سانتي گراد) خاكستر و مواد معدني موجود در زغال سنگ از قبيل آلومينيوم سيليس، فلزات سنگين و … به مواد بي اثر به شكل گرانول تبديل مي شوند كه گرانولهاي حاصله كاملاً غيرسمي بوده و داراي PH خنثي هستند. علاوه بر اين مواد حجم كمي اشغال كرده و در زيرسازي جاده ها و صنعت ساختمان كاربرد دارند.
در شكلهاي 4 و 5 به ترتيب ميزان حجم ضايعات توليدي و هزينه دفع اين ضايعات در فن آوري هاي مختلف مصرف زغال به عنوان سوخت در نيروگاهها با يكديگر مقايسه شده است.
همانطور كه در شكلهاي فوق ملاحظه مي شود ميزان توليد ضايعات و هزينه دفع اين ضايعات در تكنولوژي IGCC نسبت به ساير تكنولوژي هاي موجود بسيار كمتر است.
علاوه بر مزاياي فوق اين تكنولوژي مزاياي منحصر به فرد ديگري را نيز دارا است كه به طور خلاصه شامل موارد ذيل است:
- عاري سازي گاز حاصل از زغال از سولفور و ساير مواد آلاينده شامل ذرات معلق
- استفاده از گرماي باقي مانده در گازهاي خروجي از واحد توربين گاز در يك بويلر بازياب حرارتي و توليد الكتريسيته در يك توربين بخار كه موجب افزايش راندمان سيستم مي شود.
- امكان استفاده از گاز طبيعي به عنوان سوخت كمكي و تداوم توليد نيروگاه در مواردي كه در سيستم تامين زغال سنگ و توليد گاز نيروگاه مشكلاتي به وجود آمده باشد.
- كاهش اندازه سيستم تصفيه گازهاي ورودي به اتمسفر، در اثر تصفيه گاز خروجي از سيستم توليد گاز قبل از احتراق در توربين گاز و كاهش حجم آلاينده هاي توليد شده
- حفاظت تجهيزات پايين دستي نظير توربين گاز از مسائل جانبي نظير خوردگي به واسطه زدايش تركيبات خورنده نظير تركيبات گوگردي
- كاهش ميزان آب مصرفي نسبت به برق توليد شده در مقايسه با ساير تكنولوژي هاي رقيب
- امكان بازيابي CO2 از جريان گاز سنتز وتزريق آن به معادن زغال سنگ جهت استخراج متان

نتيجه گيري:
در مقاله فوق يك روش بهينه براي استفاده از انرژي حرارتي زغال سنگ تحت عنوان IGCC مطرح شد اين سيستم در واقع متشكل از يك نيروگاه سيكل تركيبي در مجاورت يك واحد توليد و تصفيه گاز سنتز از خوراك زغال سنگ است. سيستم توليد گاز زغال سنگ را به گاز سنتز كه عاري از آلودگي است تبديل مي كند و در اثر سوختن اين گاز در نيروگاه سيكل تركيبي الكتريسيته ايجاد مي شود. به واسطه تصفيه گاز حاصل از زغال قبل از احتراق از ظهور مقدار زيادي از آلودگي ها كه در اثر احتراق مستقيم زغال سنگ درنيروگاههاي زغال سوز معمولي ايجاد مي شود جلوگيري بعمل مي آيد. علاوه بر اين به دليل تبديل زغال به گاز امكان استفاده از زغال سنگ با مرغوبيت پايين و رطوبت بالا بدون تغيير و يا كاهش بار نيروگاه وجود دارد. از ديگر مزاياي اين سيستم مي توان به كاهش خسارت هاي ناشي از خوردگي در اين نوع نيروگاهها اشاره كرد. درحال حاضر 5 نيروگاه در دنيا از تكنولوژي IGCC استفاده مي كنند كه سه نيروگاه در آمريكا و دو نيروگاه ديگر در اروپا و در كشورهاي هلند و اسپانيا مشغول فعاليت هستند. در نيروگاههاي مستقر در آمريكا از توربين جنرال الكتريك و در نيروگاههاي اروپا از تكنولوژي زيمنس استفاده شده است. به استثناي نيروگاه مستقر در اسپانيا كه داراي ظرفيت 300 مگاوات است. ساير نيروگاههاي مورد اشاره داراي ظرفيت 250 مگاوات است. همانطور كه در مقاله نيز عنوان شد هزينه تاسيس اين واحدها برخلاف راندمان آنها در حال كاهش است بطوري كه ساير كشورهاي جهان نظير چين و هند كه از پتانسيل زغال بالايي برخوردار است در شرف تاسيس نيروگاههايي با تكنولوژي IGCC هستند. با توجه به اينكه در ايران تاكنون سابقه اي از اجرا و كاربري نيروگاههاي زغال سوز وجود ندارد بررسي تكنولوژي IGCC و اجراي آن يك راهكار مناسب براي استفاده از زغال سنگ وتوليد الكتريسيته است.geesu.blogfa.comتوليد الكتريسيته از زغال سنگ در نيروگاهها

در تاریخ : جمعه، 2 مهر ماه، 1389
نویسنده :
(23497 مشاهده)

آرشیو کامل مهندسی قدرت     آخرین مطالب موجود در این آرشیو:

معيارهاي انتخاب حلال مناسب براي شست و شوي شيميايي بويلر
بررسي جايگزين سيستم CPP نيروگاه طوس و انتخاب سيستم جايگزين مناسب
نيروگاه آبي و اثرات زيست محيطي آن
خورشيد روي خط اتصال برق
ساختار نيروگاه هاي اتمي جهان
توليد الكتريسيته از زغال سنگ در نيروگاهها
برق هسته ای
توليد برق توسط لرزش ديوار
كاربرد انرژي هسته اي در برق
با هواي اطرافتان موبایل شارژ کنید
پلاستیک جدید در تولید برق از نور خورشید !
توليد الكتريسيته با كمك جزر و مد
نيروگاه هاي توليدكننده برق
تاریخچه ساخت ترانسفور ماتور قدرت خشك
ترانسفور ماتورهاي برق
روغن ترانسفورماتور
نحوه فیلتر کردن روغن ترانسفورماتور
ژنراتورها
اساس موتورهاي القايي AC
الکترو موتور وعيب يابي آن
آشنايي با استپ موتور
طراحی و اجرای سیستم مانیتورینگ On-line ترانسفورماتور
درباره ترانسفورماتور
چند نوع موتور القایی
ژنراتورها
سیستم های خنک کنندگی در ترانسفورماتور
ماشينهاي الکتریکی
بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع و روش های پیشگیری
گروه برداری اتصالات ترانسفورماتورها
تست های ترانس قدرت
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
Content ©