طراحی کنترلر، مدارت دلخواه، پروژه ها و تمرینات درس میکروکنترلرها
این پروژه یک ماشین حساب مهندسی می باشد که تمامی کلید ها و توابع به صورت گرافیگی بر روی LCD نمایش داده می شود و با فشردن هر کلید روی کیپد کلید متناظر آن بر روی السیدی نیز تغییر حالت می دهد. نمای کلی و توابع قابل انجام توسط این ماشین حساب در تصاویر نمایش داده شده است. همچنین قابلیت رسم نمودار را دارد.در صورتی که برق شهر از حداقل تعریف شده کمتر، یا از حداکثر بیشتر شود رله خروجی قطع خواهد شد و از طریق بازر بوق هشدار پخش می شود. ولتاژ فعلی، زمان باقیمانده تا اتصال رله و پیغام ها روی نمایشگر نشان داده می شود.این پروژه یک مدار گیرنده رادیویی 433 یا 315 مگاهرتز می باشد که قابلیت تعریف و ذخیره سازی انواع ریموت کنترل هایی از قبیل (ریموت دزدگیر ماشین، پارکینگ، بالابر و ...) را دارد. می توان رله مربوطه را روی هر کلید دلخواه تعریف نمود.این پروژه بدون نیاز به دریافت نور می تواند بر اساس تاریخ، ساعت، عرض جغرافیایی و طول جغرافیایی هر استان زمان طول و غروب خورشید را محاسبه کرده و به طور دقیق در این بازه زمانی لامپ های روشنایی را فعال کند. همچنین دارای یک تایمر داخلی می باشد که قابلیت فعال و غیر فعال کردن آن وجود دارد. دستگاه کلا با 3 کلید قابل تنظیم و برنامه ریزی می باشد.این پروژه یک فاصله سنج می باشد که می توان در مواردی نیز به عنوان عمق سنج از آن استفاده نمود. حداقل فاصله قابل تشخیص 10cm و حداکثر 80cm تا 100cm می باشد.
پروژه ماشین حساب مهندسی با السیدی گرافیکی و avr

MCP-11

پروژه ماشین حساب مهندسی با السیدی گرافیکی و avr
پروژه محافظ لوازم برقی با avr و نمایشگر LCD

MCP-23

پروژه محافظ لوازم برقی با avr و نمایشگر LCD
پروژه ریموت کنترل 433-315 مگاهرتز تک کاناله با قابلیت لرنینگ

MCP-30

پروژه ریموت کنترل 433-315 مگاهرتز تک کاناله با قابلیت لرنینگ
پروژه تایمر-ساعت نجومی (فتوسل بدون نور)

MCP-26

پروژه تایمر-ساعت نجومی (فتوسل بدون نور)
پروژه فاصله سنج با سنسور مادون قرمز شارپ Sharp

MCP-37

پروژه فاصله سنج با سنسور مادون قرمز شارپ Sharp

شمارنده 4 رقمی با سون سگمنت و قابلیت کنترل زبان C و AVR

www.picpars.com شمارنده 4 رقمی با سون سگمنت و قابلیت کنترل زبان C و AVR 87

این شمارنده چهار رقمی به زبان سی برای میکرو کنترولر AVR نوشته شده و بعد از اجرا کردن آن میکرو از صفر تا 9999 شروع به شمارش می کند و بعد اینکه به 9999 رسید مجددا این عملیات تکرار می شود. این مدار قابلیت بالا شمار کردن و پایین شمار کردن و همچنین تنطیم سرعت شمارش را دارد.

از بخش سفارش طراحی هم اکنون درخواست خود را ثبت کنید
حل و تشریح کلیه تمرینات درس میکروکنترلر AVR
طراحی و ساخت مدارات دلخواه شما با میکروکنترلر AVR


عملکرد مدار:

با روشن شدن مدار میکرو به صورت پیش فرض به صورت بالا شمار کار می کند. و با استفاده از کلید های UP و DOWN می توان در همان لحظه نحوی شمارش را عوض کرد و برای اینکه تاخیر بین هر شمارش را کم و زیاد کنیم ابتدا کلید Delay را پایین نگه می داریم و بعد با کلیدهای up و DOWN تاخیر را کم و زیاد می کنیم.

نکات برنامه:

اول از همه به این نکته توجه بفرمائید که کل عدد شمارنده در یک متغییر به نام C می باشد.


unsigned char control[]={0x0e,0x0d,0x0b,0x07};

از آرایه control برای کنترل کردن چهار تا سون سگمنت استفاده شده که پایه های 1,2,3,4 را کنترل می کند.(توضیح پایه ها در شمارنده دو رقمی )

تابع display: این تابع مسولیت جدا کردن اعداد از متغییر C می باشد و بعد از جدا سازی روی سون سگمنت نمایش داده می شود. مثلا اگر محتوای c=1248 باشد این تابع اعداد را به این صورت جدا می کند و درون متغیرهای محلی خود کپی می کند. c1=1,c2=2,c3=4,c4=8 و در نهایت محتوای این متغیر های در آرایه data قرار می گیرد: data[0]=1,data[1]=2,data[2]=4,data[3]=8 و بعد توسط یک حلقه for روی سون سگمنت نمایش داده می شود. 

 تابع key_up : این تابع وضعیت کلید UP را چک می کند که دو حالت دارد: 1- آیا کلید برای بالا شمار کردن فشرده شده یا برای افزایش تاخیر که اگر برای تاخیر بود از اجرا کردن زیر برنامه بالا شمار صرف نظر می کند و Return می شود و زیر تابع delay اجرا می شود و عمل افزایش و یا کاهش تاخیر اجرا می شود.

تابع key_down : این تابع نیز مانند تابع بالایی کار میکند.

و در نهایت در تابع main و یک حلقه بی نهایت هستیم که هر 4 تابع در اینجا فراخوانی می شود و مدام وضعیت کلید ها چک می شود. من در این برنامه از یک متغییر بیتی به نام s استفاده کردم که با 0 و 1 بود این متغییر میکرو متوجه می شود که بالا شمار کار کند یا پایین شمار.

 کردیم تا 10 بار سون سگمنت را تازه کنیم.

امیدوارم که این مقاله مورد رضایت شما واقع شده باشد.

این مقاله توسط سایت برنامه نویسی میکروکنترولرها ارائه شده کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

توضیحاتی در مورد سون سگمنت ها در دو قسمت داده شده و شما می توانید به این دو مثال مراجعه کنید:

  منبع: www.picpars.com

  لطفا مقالات، آموزش‌ها و پروژه های خود را به آدرس ایمیل ارتباطی ایمیل نمائید تا آن را با نام خودتان در سایت منتشر کنیم.
فایل های ضمیمه ( ورود - عضويت )

فایل شماره 15 | نسخه 1.0 | حجم 33 کیلوبایت | دانلود 6595 بار

منبع www.picpars.com  نویسنده: سید محسن قاسمیان

منبع www.picpars.com  دانلود شمارنده 4 رقمی با سون سگمنت و قابلیت کنترل

منبع www.picpars.com  پسورد: www.picpars.com

به این مطلب امتیاز دهید

برچسب ها:
تاریخ ارسال چهارشنبه، 13 مرداد ماه، 1389    نویسندهنویسنده: مدیریت    نظرات 3 نظر    بازدید بازدید [ 41127 ]   پرینتنسخه چاپی
فایل پی دی اف فایل پی دی اف   ارسال به دوستان ارسال به دوستان