طراحی کنترلر، مدارت دلخواه، پروژه ها و تمرینات درس میکروکنترلرها
در صورتی که برق شهر از حداقل تعریف شده کمتر، یا از حداکثر بیشتر شود رله خروجی قطع خواهد شد و به صورت پیوسته توان مصرفی اندازه گیری و نمایش داده می شود.این پروژه قادر خواهد بود که یک ماشین را به صورت بیسیم در جهات جلو و عقب و چپ و راست با سرعت دلخواه کنترل و همچین با کلید استپ ماشین را ثابت (ترمز) نماید.اندازه گیری ظرفیت خازن از 1pF تا 1uF، سلف از 1nH تا 1H و فرکانس از 1Hz تا 4MHz تنها با یک میکرو سوئیچ و همچنین کلیدی برای کالیبراسیون اتوماتیک.با استفاده از میکروکنترلر ATMEGA8 و کیبورد 3×4 می توان حروف و اعداد را تایپ کرد و درون یک متغییر ذخیره نمود و محتوای این متغییر بر روی نمایشگر LCD نمایش داده می شود. در صورتی که فضای LCD پر شود کاراکترها به سمت چپ شیفت داده می شوند. تمامی حروف و اعداد کوچک و بزرگ انگلیسی قابل تایپ می باشند.یک سیستم امنیتی که دارای یک کاربر اصلی می باشد و توسط این کاربر می توان کاربرهای متعددی با پسورد های مجزا تعریف نمود. می توان تا 100 کاربر و 100 پسورد مختلف را تعریف، و در قسمت ورود هر یک از اعضاء که نام کاربری و رمز عبور خود را بدرستی وارد کند یک رله به همراه LED روشن خواهد شد.
پروژه محافظ برق و اندازه گیری توان مصرفی با avr و نمایشگر سون سگمنت

MCP-43

پروژه محافظ برق و اندازه گیری توان مصرفی با avr و نمایشگر سون سگمنت
پروژه ماشین کنترلی بی سیم با avr

MCP-20

پروژه ماشین کنترلی بی سیم با avr
پروژه خازن سنج و سلف سنج-LC متر با avr

MCP-14

پروژه خازن سنج و سلف سنج-LC متر با avr
پروژه تایپ حروف و اعداد با کیبورد 3.4 به زبان سی با avr

MCP-3

پروژه تایپ حروف و اعداد با کیبورد 3.4 به زبان سی با avr
پروژه سیستم امنیتی با قابلیت تعریف کاربر و رمز عبور با avr

MCP-12

پروژه سیستم امنیتی با قابلیت تعریف کاربر و رمز عبور با avr

انواع حلقه های for و while قسمت 3

دستورات ایجاد حلقه

ایجاد حلقه به کمک for

حلقه یعنی چه؟ حلقه یعنی یک مسیر بسته ای که CPU بطور مداوم دستورات داخل آن را اجرا می کند! (البته به نوع حلقه و شرط حلقه هم بستگی داره که میگیم)
در اینجا ما ابتدا حلقه for رو میگیم و اصول کار و برنامه نویسی اون رو توضیح میدیم. مثال:

Int a;
For (a=0; a<19; a++){
PORTD=0x00;
Wait_ms(300);
PORTD=0xff;
Wait_ms(300);
}

از بخش سفارش طراحی هم اکنون درخواست خود را ثبت کنید
حل و تشریح کلیه تمرینات درس میکروکنترلر AVR
طراحی و ساخت مدارات دلخواه شما با میکروکنترلر AVR


کارکرد برنامه: در این برنامه یعنی دستورات داخل حلقه، ابتدا پورت D رو کلا خاموش میکنه (0) و 300 میلی ثانیه صبر میکنه و بعد پورت D رو کلا روشن میکنه (1) و بعد 300 میلی ثانیه صبر میکنه و همین طور این 4 تا دستور رو تکرار میکنه. حالا ما اومدیم و تو حلقه بهش گفتیم این مجموعه 4 تایی دستورات را فقط 19 بار اجرا کن که ابتدا یک متغیر تعریف می کنیم مثلا a و بعد طبق مثال بالا باید سه دستور در for () بنویسیم دقیقا به همین ترتیب، ابتدا مقدار اولیه حلقه رو مشخص می کنیم که در اینجا من صفر بهش دادم و بعد شرط حلقه رو می نویسیم که من گفتم تا زمانی دستورات داخل حلقه رو اجرا کن که a کوچیکتر از 19هست. متغیر a در اینجا نقش یک شمارنده رو داره و بعد بهش گفتم بعد از اجرای یک بار دستورات یک واحد به a اضافه کن و همین طور ادامه میده تا به 19 برسه و وقتی شرط برقرار شد از حلقه میاد بیرون. این حلقه یک حلقه بالا شمار هست. با گام 1 یعنی یک واحد یک واحد بالا میره.

نکته:

به جای a++ می توانستیم بنویسیم a=a+2 یا a+=2 یعنی 2 واحد 2 واحد برو بالا. (گام 2)
اگر می خواستیم حلقه پایین شمار باشد باید به این صورت عمل کنیم:

For (a=19; a>0; a--)

ایجاد حلقه به کمک while

حلقه while :

 ساختار حلقه به این صورت می باشد که باید درون () پرانتز یا صفر باشه یا یککه اگر صفر باشه حلقه اجرا نمیشه یعنی CPU از درون حلقه بیرون میاید و اگر یک باشه حلقه به یک حلقه بی نهایت تبدیل میشه و CPU دستورات داخل حلقه را تا بی نهایت تکرار می کنه. حالا می تونیم داخل () شراط یا یک متغیر قرار داهیم تا توسط این شرط یا متغیر، حالتهای صفر یا یک را ایجاد کنیم و در عمل حلقه را کنترل کنیم. که  به چند روش حلقه را به صورت زیر می نویسیم:

while (1); ایجاد یک حلقه بی نهایت بدون اجرای هیچ دستوری

while (1){
دستورات برای اجرای بی نهایت
}

unsigned char x=2,y=5;
while (y > x){
دستورات
}

در این برنامه تا زمانی دستورات داخل حلقه تکرار میشود که متغیر y بزرگتر از x باشد. و در غیر این صورت از حلقه بیرون میاد، هر بار CPU به انتهای حلقه رسید دوباره به ابتدای حلقه میره و شرط رو چک میکنه اگر شرط برقرار بود دستورات داخل حلقه دوباره اجرا میشه در غیر اینصورت از حلقه خارج میشه. به برنامه زیر توجه کنید:

unsigned char x=0;
while (x){
دستورات
}

چون متغیر x=0 می باشد پس CPU هیچ گاه وارد حلقه نمی شود و دستورات داخل حلقه هم اجرا نمیشه.

حلقه do … while :

 این حلقه برعکس حلقه بالایی که اول شرط چک می شود و بعد اجازه ورود به حلقه را می داد در اینجا ابتدا دستورات داخل حلقه حداقل برای یک بار اجرا می شوند و در انتهای حلقه شرط حلقه برسی می شود که اگر شرط برقرار بود اجازه ورود مجدد رو داره در غیر اینصورت اجازه ورود مجدد نداره و فقط همون بار اول که اجرار شد دیگه همون بود تا زمانی که این شرط برقرار بشه.

unsigned char x=2,y=5;
 do{
 دستورات
 } while (y > x);

 به مثال زیر توجه کنید. در این مثال تا وقتی که مقدار i کوچیکتر از 10 می باشد این حلقه تکرار میشه با هر بار اجرای حلقه یک واحد به متغیر i افزوده می شود تا به مقدار 10 برسد و الان دیگه شرط برقرار نیست و از حلقه خارج میشه.

 unsigned char i;
 do{
  i++;
 } while (i < 10);

یا در مثال زیر مقدار اولیه i برابر 5 می باشد و شرط حلقه متغیر i میاشد که با صفر شدن آن دیگر حلقه تکرار نخواهد شد و از آن خارج می شود. با هر بار اجرای حلقه یک واحد از متغیر i کم می شود تا در نهایت به صفر برسد.

 unsigned char i=5;
 do{
  i--;
 } while (i);

پایان قسمت سوم

  منبع: www.picpars.com

  لطفا مقالات، آموزش‌ها و پروژه های خود را به آدرس ایمیل ارتباطی ایمیل نمائید تا آن را با نام خودتان در سایت منتشر کنیم.

به این مطلب امتیاز دهید

برچسب ها:
تاریخ ارسال سه شنبه، 11 اسفند ماه، 1388    نویسندهنویسنده: مدیریت    نظرات 2 نظر    بازدید بازدید [ 32700 ]   پرینتنسخه چاپی
فایل پی دی اف فایل پی دی اف   ارسال به دوستان ارسال به دوستان