طراحی کنترلر، مدارت دلخواه، پروژه ها و تمرینات درس میکروکنترلرها
این پروژه یک مدار واسط I/O می باشد که دارای 4 خروجی رله است. توسط نرم افزار کنترلی که قابل نصب بروی ویندوز های XP, Win7, Win8, Win10 می باشد می توان هر چهار رله را به صورت مجزا فعال و غیر فعال کرد.یک کنترل کننده موتور با جریان خروجی 2 آمپر شامل کنترل جهت چرخش و سرعت می باشد. این مدار دارای نمایشگر LCD متنی بوده که سرعت و جهت چرخش موتور را نمایش می دهد.با استفاده از میکروکنترلر Atmega8‌، سنسور دیجیتال دما DS18B20 و LCD‌ متنی شما به راحتی می توانید کولر خانه تان را توسط کنترل تلویزیون و کلید های تعبیه شده، در مد های مختلفی برنامه ریزی کنید، از ویژگی آن می توان به کاهش مصرف انرژی در کولرها آبی اشاره نمود.ورودی این فرکانس متر قادر است با ولتاژهای 12 تا 500 ولت AC کار کند. ماکزیمم فرکانس اندازه گیری 20KHz می باشد. همچنین با تعیین نرخ نمونه برداری می توانید فرکانس را تا دو رقم اعشار اندازه گیری نمائید.این پروژه قادر خواهد بود که یک ماشین را به صورت بیسیم در جهات جلو و عقب و چپ و راست با سرعت دلخواه کنترل و همچین با کلید استپ ماشین را ثابت (ترمز) نماید.
پروژه کنترل رله توسط پورت USB با AVR و C شارپ

MCP-31

پروژه کنترل رله توسط پورت USB با AVR و C شارپ
کنترل سرعت و جهت موتور DC

MCP-9

کنترل سرعت و جهت موتور DC
پروژه کنترل اتوماتیک کولرهای آبی با ریموت کنترل و avr

MCP-4

پروژه کنترل اتوماتیک کولرهای آبی با ریموت کنترل و avr
پروژه فرکانس متر صنعتی 500 ولت 20KHz با avr

MCP-1

پروژه فرکانس متر صنعتی 500 ولت 20KHz با avr
پروژه ماشین کنترلی بی سیم با avr

MCP-20

پروژه ماشین کنترلی بی سیم با avr

پروژه آموزشی تابلون روان 8.8 به زبان سی همراه با سورس C

هر تصویر در نمایشگرها از نقاط و اجزای کوچکتری( pixel ) تشکیل شده که با در کنار هم قرار گرفتن آنها ما شکل واحد را می‌بیند. در تابلوروانی که ملاحظه می فرمایید شما شاهد 64 پیکسل می باشید که در کنار هم تصویری ایجاد میکنند و در مرحله دوم تصویر ایجاد شده به حرکت در می آید.
در بررسی عملکرد ابتدا ما ایجاد یک تصویر را بررسی میکنیم
در این مدار ما 64 عدد LED داریم و برای کنترل 64 عدد LED ما به 64 خروجی از میکروکنترلر نیاز داریم و در تابلو روانهای بزرگ ما باید هزاران پیکسل را کنترل نماییم و در عمل انتصاب هزاران خروجی پردازنده به تابلو روان غیر ممکن میباشد از این رو باید راهکاری مناسب جهت کنترل پیکسلها با حداقل اشغال پورت میکرو پیدا کرد.و مناسب ترین راهکار رفرش کردن میباشد به این ترتیب که در هر لحظه یک ستون فعال شود و پیکسلهایش را کنترل نماییم و سپس ستون بعد فعال و اطلاعات را نشان دهد و ستونهای بعدی نیز به همین ترتیب تکرار گردد.

از بخش سفارش طراحی هم اکنون درخواست خود را ثبت کنید
حل و تشریح کلیه تمرینات درس میکروکنترلر AVR
طراحی و ساخت مدارات دلخواه شما با میکروکنترلر AVR


همانطور که میدانید چشم انسان تا تعداد محدودی فریم در ثانیه را تشخیص میدهد. و تصویر ساخته شده در تابلوروان به صورت پیوسته دیده میشود.
عملکرد این مدار:
در این مدار برای رفرش صفحه بجای اختصاص 8 بیت از میکرو عمل رفرش تنها با 3بیت انجام داده میشود و اینکار به کمک یک مالتی پلکسر انجام میشود که ما از 74138 استفاده کرده ایم و در هر لحظه یک ستون را روشن میکنیم.
 و برای ارسال اطلاعات از یک لچ 74540 استفاده کرده ایم و انتخاب این ای سی به دو دلیل بوده است:
1-    میکرو قادر به جریان دهی مناسب برای این تعداد LED نمیباشد
2-    تا امدن اطلاعات جدید اطلاعات قبلی نمایش داده شود.
حال شاید این سوال پیش آید که این اطلاعات چیست و در کجا ذخیره شده است!؟
که باید گفت این اطلاعات یک سری عدد hex میباشد و این عدد مشخص میکند کدام پیکسلها در ستون فعال روشن و کدام پیکسلها خاموش هستند به عنوان مثال عدد 0xf0 معادل عدد 11110000 باینری میباشد و باعث میشود 4 پیکسل بالا روشن و 4 پیکسل پایین خاموش شود. محل ذخیره این اعداد یک ارایه به نام arr[128] میباشد که شامل 128 عضو میباشد.


نکته:برای مقدار دهی به 8 ستون تنها یک ارایه با 8 عضو کافی میباشد ولی تابلوی ما متحرک است و به همین جهت ارایه ما دارای 128 عدد میباشد.
اینک به اخرین قسمت طراحی میرسیم که شیفت اطلاعات از چپ به راست تابلو میباشد و ما به زمانی حدود 200ms برای افزایش عدد به ارایه و در نتیجه یک خانه شیفت اطلاعات نیاز داریم که اگر بخواهیم از delay استفاده کنیم تصویر در یک ستون متوقف میشود زیرا تا 200ms هیچ کاری انجام نمیشود و اصول کار مدار ما حرکت با سرعت بالا میباشد از این رو ما برای ایجاد زمانی حدود 200 میلی ثانیه از تایمر یک استفاده میکنیم و این تایمر را با عدد f230 ست میکنیم و شمارش این عدد (اگر از کریستال 8MHZ ) حدود 200 میلی ثانیه زمان نیاز دارد و در این مدت اطلاعات 8 خانه اول از ارایه نمایش داده میشود و زمانی که تایمر1 به عدد ffff برسد وقفه رخ میدهد و ما در زیر روال وقفه یک واحد به اندیس اشاره گر به خانه ارایه اضافه میکنیم و در نتیجه یک خانه شیفت پیدا میکنیم و تصویر به صورت متحرک دیده میشود.

 

نویسنده مقاله: آقای علی رضایی با نام کاربری snake_eater از کاربران خوب سایت می باشند، که به ما افتخار دادند و پروژه خودشون برای عموم در سایت PicPars منتشر کردند.
ایمیل: mralirezaey5[at]hotmail.com

  منبع: www.picpars.com

  لطفا مقالات، آموزش‌ها و پروژه های خود را به آدرس ایمیل ارتباطی ایمیل نمائید تا آن را با نام خودتان در سایت منتشر کنیم.
فایل های ضمیمه ( ورود - عضويت )

فایل شماره 223 | حجم 195 کیلوبایت | دانلود 6848 بار

منبع www.picpars.com  نویسنده: علی رضایی

منبع www.picpars.com  دانلود پروژه تابلون روان 8.8 به زبان سی همراه با سورس

منبع www.picpars.com  پسورد: www.picpars.com

به این مطلب امتیاز دهید

برچسب ها:
تاریخ ارسال پنجشنبه، 29 تير ماه، 1391    نویسندهنویسنده: مدیریت    نظرات 1 نظر    بازدید بازدید [ 22174 ]   پرینتنسخه چاپی
فایل پی دی اف فایل پی دی اف   ارسال به دوستان ارسال به دوستان