طراحی کنترلر، مدارت دلخواه، پروژه ها و تمرینات درس میکروکنترلرها
این پروژه یک ماشین حساب مهندسی می باشد که تمامی کلید ها و توابع به صورت گرافیگی بر روی LCD نمایش داده می شود و با فشردن هر کلید روی کیپد کلید متناظر آن بر روی السیدی نیز تغییر حالت می دهد. نمای کلی و توابع قابل انجام توسط این ماشین حساب در تصاویر نمایش داده شده است. همچنین قابلیت رسم نمودار را دارد.بر اساس رنج دمایی حداقل و حداکثر که توسط کاربر تعریف می شود می توان سرعت موتور را بین 1 تا 100 درصد به صورت خودکار تنظیم کرد.این پروژه قادر خواهد بود که یک ماشین را به صورت بیسیم در جهات جلو و عقب و چپ و راست با سرعت دلخواه کنترل و همچین با کلید استپ ماشین را ثابت (ترمز) نماید.این پروژه قابلیت تشخیص نشتی گاز و کمی دود و افزایش دما را دارد. به این صورت که اگر نشتی رخ دهد با ارسال یک پیامک SMS برای شماره تعریف شده کاربر را مطلع می نماید. همچنین یک رله نیز فعال می شود که می تواند یه آژیر خطر را صدا درآورد.این پروژه یک مدار گیرنده رادیویی 433 یا 315 مگاهرتز می باشد که قابلیت تعریف و ذخیره سازی انواع ریموت کنترل هایی از قبیل (ریموت دزدگیر ماشین، پارکینگ، بالابر و ...) را دارد. با نگه داشتن یک میکروسوئیچ و فشار دادن یکی از کلید های ریموت به مدت 1 ثانیه کد شناسایی ریموت مورد نظر آشکار و سپس در حافظه ذخیره می شود و می توان با چهار کلید ریموت (کلیدهای A,B,C,D) چهار رله را روشن و خاموش کرد.
پروژه ماشین حساب مهندسی با السیدی گرافیکی و avr

MCP-11

پروژه ماشین حساب مهندسی با السیدی گرافیکی و avr
پروژه کنترل دور فن یا موتور توسط سنسور دما

MCP-41

پروژه کنترل دور فن یا موتور توسط سنسور دما
پروژه ماشین کنترلی بی سیم با avr

MCP-20

پروژه ماشین کنترلی بی سیم با avr
پروژه نشت یاب گاز و کنترل با SMS

MCP-35

پروژه نشت یاب گاز و کنترل با SMS
پروژه ریموت کنترل 433-315 مگاهرتز 4 کاناله با قابلیت لرنینگ

MCP-27

پروژه ریموت کنترل 433-315 مگاهرتز 4 کاناله با قابلیت لرنینگ

راه اندازي استپ موتور با 8051 (STEPER MOTOR)

امروز مي خوام در مورد STEPER MOTOR و نحوي اتصال اون به ميكرو 8051 رو به شما آموزش بدم همراه با برنامه و مدار اون. . استپ موتور با آيسي راه انداز L298 مي باشد.
 
ابتدا جدول حركت استپ موتور:
خلاف جهت ساعت
سيم پيچ D
سيم پيچ C
سيم پيچ B
سيم پيچ A
پله
در جهت ساعت
0
0
0
1
1
0
0
1
0
2
0
1
0
0
3
1
0
0
0
4

از بخش سفارش طراحی هم اکنون درخواست خود را ثبت کنید
حل و تشریح کلیه تمرینات درس میکروکنترلر AVR
طراحی و ساخت مدارات دلخواه شما با میکروکنترلر AVR


برای نمایش تصویر بزرگتر اینجا رو کلیک کنید
 
اصول راه اندازي استپ موتور به اينگونه مي باشد:
اگر ما با يه تاخير زماني مناسب به ترتيب بين سيم پيچ ها بزاريم و طبق جدول بالا آن را 0 و 1 كنيم مي توانيم استپ موتور را به سمت چپ يا راست و با سرعت داخواه تنظيم كنيم.
مثلا من در اين برنامه بين هر پله 200 ميلي ثانيه تاخير ايجاد كردم و يك بار 360درجه به سمت راست مي چرخد و بعد از رسيدن به 360 درجه دوباره 360 درجه به سمت چپ مي گردد.
همانطور كه در جدول مشخص است ما چهار سيم پيچ داريم بنابرين 4 پله داريم كه در پله اول ما سيم پيچ A را يك مي كنيم و بعد از 200 ميلي ثانيه براي پله دوم سيم پيچ B‌را يك مي كنيم و بقيه سيم پيچ ها ها رو صفر مي كنيم و همين طور تا پله چهارم...
و براي چپ گرد كردن اون بايد ابتدا سيم پيچ D رو يك كنيم و بعد تاخير و دوباره B=0 و C=1 شود و همين طور تا آخر...
 
براي يك چرخش كامل ما مي دانيم كه يك دايره 360 درجه هست و هر استپ موتوري هم داراي يك زاويه پله مي باشد. كه براي بدست آوردن تعداد پالس هاي لازم جهت يك چرخش كامل ما 360 رو بر زاويه پله تقسيم مي كنيم تا تعداد پالس ها بدست آيد.
زاويه هاي استاندار براي موتور ها به اين صورت مي باشد:
پله در دور
زاويه پله
500
0.72
200
1.8
180
2.0
144
2.5
72
5.0
48
7.5
24
15
 
مثلا من در اين برنامه دستوارت را براي موتور پله 7.5 درجه نوشتم كه شما مي توانيد خودتون اون هم تغيير بديد. كه 48=7.5÷360 يعني ما براي يك استپ موتور 7.5 درجه 48 تا پالس نياز داريم و طبق جدول اولي ما 4 سيم پيچ داريم كه با تقسيم 48 بر 4 عدد 12 حاصل مي شود يعني اينكه ما باديد 12 بار و هر بار چهار پالس توليد كنيم.
كه براي اينكار مي توانيم عدد 128 را در انباره بريزم و با دستور RL A اون به سمت راست بچرخانيم و به خروجي بفرستيم. و براي چپ گرد هم عدد 16 رو در انباره قرار بديم و با كمك دستور RL   A اون بچرخانيم تا استپ موتور به سمت چپ بچرخه.
براي ايجاد تاخير از تايمر هاي 8051 استفاده كردم كه اين تايمر 50 ميلي تاخير ايجاد مي كنه و با يك حلقه 4 تا زمان 200 ميل ثانيه رو براي ما توليد مي كند.
با خواند برنامه بيشر متوجه مي شوديد.
اميدوارم كه كامل گفته باشم.  
 با تشكر

  منبع: www.picpars.com

  لطفا مقالات، آموزش‌ها و پروژه های خود را به آدرس ایمیل ارتباطی ایمیل نمائید تا آن را با نام خودتان در سایت منتشر کنیم.

فایل های ضمیمه ( ورود - عضويت )

فایل شماره 136 | حجم 53 کیلوبایت | دانلود 1195 بار

منبع www.picpars.com  نویسنده: سید محسن قاسمیان

منبع www.picpars.com  دانلود برنامه راه اندازي استپ موتور با 8051 (STEPER MOTOR)

منبع www.picpars.com  پسورد: www.picpars.com

به این مطلب امتیاز دهید

برچسب ها:
تاریخ ارسال چهارشنبه، 21 بهمن ماه، 1388    نویسندهنویسنده: مدیریت    نظرات 0 نظر    بازدید بازدید [ 21219 ]   پرینتنسخه چاپی
فایل پی دی اف فایل پی دی اف   ارسال به دوستان ارسال به دوستان