طراحی کنترلر، مدارت دلخواه، پروژه ها و تمرینات درس میکروکنترلرها
توسط منوی آلارم ساعت زنگ هشدار قابل تنظیم می باشد. و همچنین توسط منوی تایم ساعت و تاریخ دستگاه قابل تنظیم می باشد. قابلیت نمایش ساعت و تاریخ شمسی جاری به همراه روز هفته و همچنین نمایش ساعت آلارم در نمایشگر.کنترل نور یک لامپ 12 الی 24 ولتی DC توسط دو عدد کلید در بازه روشنایی 1 تا 99 درصد. به همراه نمایشگر جهت نمایش درصد روشنایی.این مدار یک کنترلر زمانی و دمایی می باشد، که بر اساس برنامه ریزی دلخواه توسط کاربر یک رله خروجی را کنترل می نمایید. با اتصال لامپ فلورسنت مرغوب به رله دستگاه می توانید لامپ را تحت کنترل داشته باشید.این پروژه قادر خواهد بود که یک ماشین را به صورت بیسیم در جهات جلو و عقب و چپ و راست با سرعت دلخواه کنترل و همچین با کلید استپ ماشین را ثابت (ترمز) نماید.در صورتی که برق شهر از حداقل تعریف شده کمتر، یا از حداکثر بیشتر شود رله خروجی قطع خواهد شد و به صورت پیوسته توان مصرفی اندازه گیری و نمایش داده می شود.
ساعت دیجیتال دارای تقویم شمسی و زنگ هشدار

MCP-42

ساعت دیجیتال دارای تقویم شمسی و زنگ هشدار
دیمر دیجیتال با AVR به زبان سی

MCP-38

دیمر دیجیتال با AVR به زبان سی
پروژه مدار دستگاه فتوتراپی (پایین آورنده زردی خون نوزادان)

MCP-24

پروژه مدار دستگاه فتوتراپی (پایین آورنده زردی خون نوزادان)
پروژه ماشین کنترلی بی سیم با avr

MCP-20

پروژه ماشین کنترلی بی سیم با avr
پروژه محافظ برق و اندازه گیری توان مصرفی با avr و نمایشگر سون سگمنت

MCP-43

پروژه محافظ برق و اندازه گیری توان مصرفی با avr و نمایشگر سون سگمنت

پروژه دربازکن الکترونیکی خانه (قفل رمز)

www.picpars.com پروژه دربازکن الکترونیکی خانه (قفل رمز) 299

 پروژه دربازکن الکترونیکی خانه 
همراه با ساعت، تاریخ شمسی و اندازه گیری دمای بیرون 

مقدمه

این پروژه در اصل یک قفل امنیتی است که می توان جلوی درب اصلی منزل (در کنار آیفون) آن را نصب کرد. از امکانات آن می توان به موارد زیر اشاره نمود: نمایش دما از 125 تا 55- درجه سانتیگراد، نمایش ساعت دقیق، نمایش تاریخ شمسی همراه با روز هفته به صورت فارسی، نمایش تعداد فرصت های باقیمانده برای وارد کردن رمز صحیح. و قفل شدن سیستم به مدت 15 دقیقه در صورتی که 4 بار رمز اشتباه وارد شود. امکان تغییر رمز و ست کردن ساعت و تاریج و ...

از بخش سفارش طراحی هم اکنون درخواست خود را ثبت کنید
حل و تشریح کلیه تمرینات درس میکروکنترلر AVR
طراحی و ساخت مدارات دلخواه شما با میکروکنترلر AVR


ویژگی ها:

  • برنامه نویسی به زبان سی C
  • دارای قابلیت انعطاف بالا
  • تعیین تعداد ارقام رمز عبور به دلخواه (پیش فرض 5 رقمی)
  • به دلیل انعطاف پذیری برنامه شما قادر خواهید بود که با تغییرات اندکی در برنامه برای هر کاربر رمزی تعریف کنید...

هدف
هدف از انجام اين پروژه آشنایی با آیسی ساعت DS1307 و کار با پروتکل I2C است که جهت ارتباط با این آیسی استفاده شده است. نحوی خواندن و وارد کردن اطلاعات به DS1307 و همچنین توابع تبدیل تاریج میلادی به شمسی و سایر توابع وابسته. مدیریت زمان در میکروکنترلر و سرکشی به تمامی وظایف بدون ایجاد کوچکترین وقفه زمانی و همچنین نوشته برنامه به صورت توابع و فراخوانی تو در توی آنها را می توان از جمله ویژگی های آموزشی این پروژه به شمار آورد.
اهداف آینده: با ارتقاع سخت افزار میکروکنترلر و ایجاد توابعی خاص به راحتی می توان برای هر نفر یک نام کاربری ایجاد کرد و تمامی ورود و خروج های اشخاص را همراه با ساعت و تاریخ در سیستم ثبت کرد و همه اینها توسط یک نفر که Admin می باشد قابل روئیت و کنترل است.

 

اصول کار سیستم

در صورتی که برای اولین بار بعد از پروگرم کردن مدار راه اندازی شود ابتدا از شما درخواست می شود که به عنوان Admin یک رمز برای سیستم انتخاب کنید، که بعد از وارد کردن یک رمز 5 رقمی سیستم پیغام ذخیره سازی یا عدم ذخیره سازی به شما میدهد که بعد از فشار دادن کلید # سیستم آماده راه اندازی می شود. نکته: در صورتی که این مراحله را انجام ندهید هر بار که سیستم روشن شود از شما درخواست ساختن رمز می کند. بعد از طی کردن این مرحله میکرو درخواستی برای DS1307 مبنی بر ارسال  متغیر های ساعت و تاریخ می کند، در صورتی که تاریخ سیستم کوچکتر از 1390 باشد میکرو به صورت پیش فرض تاریخ و ساعت مشخصی را در DS1307 ست می کند و این آیسی راه اندازی می شود، تا زمانی که vcc مدار برقرار باشد. حال اگر باتری پشتیبان در مدار باشد و vcc قطع شود آنگاه DS1307 به طور خودکار تغذیه خود را از باتری تهیه می کند و به کار خود ادامه میدهد. بنابراین بعد از روشن شدن مجدد سیستم میکرو عمل ست کردن را دیگر اجرا نخواهد کرد و وارد منوی اصلی می شویم.
در اینجا دما، ساعت، تعداد فرصت های باقی مانده، تاریخ شمسی و روز هفته نمایش داده می شود. برای باز کردن درب ابتدا کلید # را فشار می‌دهیم سپس از شما درخواست رمز عبور می شود، در صورتی که رمز صحیح باشد اپتوکوپلر به مدت 500 میلی تحریک شده و درنتیجه برق 12 ولت AC بوبین دربازکن تحریک می شود. (نکته: ولتاژی که اپتوکوپلر سوئیچ می کند باید AC باشد)


در هر مرحله که درخواست رمز می شود اگر هنگام وارد کردن رمز اشتباهی کردید می توانید از کلید * برای پاک کردن اطلاعات وارد شده استفاده نمائید. برای تغیر رمز سیستم وقتی که در منوی اصلی هستید کلید * را فشار دهید که در این حالت باید ابتدا رمز قبلی وارد کنید و بعد هم رمز جدید در صورتی که رمز قبلی صحیح باشد پیغامی مبنی بر ذخیره رمز جدید به شما می دهد که در صورت تایید کردن (#) رمز جدید جایگزین خواهد شد.


برای تنظیم کردن تاریخ و ساعت سیستم در منوی اصلی کلید 1 را فشار دهید، در اینجا از شما رمز عبور درخواست می شود در صورتی که رمز صحیح باشد به منوی تنظیم ساعت خواهید رفت که باید به این فرم اعداد را وارد کنید، مثلا برای وارد کردن عدد 8 دقیقه باید 08 وارد کنید و نکته مهم این است که تاریخ را باید برحسب میلادی وارد کنید. بعد از وارد کردن این 6 پارامتر از شما سوال می شود که ذخیره انجام شود یا نه. ( # بله  * خیر)


در صورتی که تا 15 ثانیه هیچ کلیدی را فشار ندهید LED پس زمینه LCD خاموش خواهد شد و بعد از آن با فشار دادن هر کلیدی مجدد روشن خواهد شد. پین PD.7 که alarm نام دارد در صورت نیاز می توانید با آن یک رله را تحریک کنید و خروجی های رله را به شاسی زنگ آیفون وصل کنید. در این صورت اگر کسی به دنبال پیدا کردن رمز عبور باشد در صورتی که 4 بار رمز اشتباه وارد کند قبل از قفل شدن سیستم ابتدا با ریتم خاصی سه مرتبه بوق آیفون منزل شما را به صدار می آورد و شما متوجه این امر خواهید شد.

نکته مهم

پین هدر 9 تایی مربوط به LCD که در فایل Dar bazkon khaneh Sch.pdf مشخص است، شماره 1و2 آن تغذیه LCD می باشد و پین های بعدی خطوط کنترلری و دیتا می باشد و پین آخر یعنی شماره 9 برای روشن کردن LED پس زمینه LCD است که توسط یک ترانزیستور تقویت شده است. البته برای پین RW نمایشگر LCD در این پین هدر، هیچ سیمی ارسال نمی شود و از آنجایی که این پایه همیشه زمین است و جهت جلوگیری از شلوغ شدن برد مدار چاپی باید این پین را بر روی خود LCD به زمین یعنی پین شماره 1 LCD وصل کنیم.

نکته ای مهم در ساخت PCB

دوستان و کاربران عزیز PicPars.com:

PCB این پروژه را خود بنده به صورت عملی ساخت ام، و 100 درصد هم جواب گرفتم و تنها یک مشکل و بی دقتی در PCB وجود داشت که بنده صمیمانه پوزش می طلبم. مشکل در قسمت اتصال سر مثبت باتری پشتیبان به پایه 3 آیسی DS1307 می باشد که البته در فایل شماتیک مدار این اتصال اصلاح شده ولی متاسفانه در PCB به دلیل مشکلات سیم کشی اتوماتیک حل نشد.

اصل مشکل: در PCB مدار، سر مثبت باتری باید به پین 3 آیسی وصل شود که متاسفانه به پین 7 وصل شده. به طور خالاصه اتصالاتی که باید به پین 3 وصل شود به پین 7 وصل شده و اتصالاتی که باید به پین 7 وصل شود به پین 3 وصل شده. خود بنده نیز در هنگام مونتاژ مدار به این اشکال برخورد ام و با قطع کردن اتصالاتی که گفته شد این مشکل را برطرف کردم و مدار به طور صحیح کار کرد.

دوستانی که مایلند این مدار را بسازند توجه کنند که در فایل PCB چنین مشکلی وجود دارد و با روشی که گفته شد می توانند آن را برطرف کنند. البته این قول را به تمامی دوستان خواهیم داد که در این فرصت اصل PCB را مجددا طراحی و این مشکل را بر طرف کنیم.

پروژه دربازکن الکترونیکی خانه نسخه اصلاح شده (قفل رمز)
 

پروژه دربازکن الکترونیکی خانه نسخه اصلاح شده (قفل رمز)

ساخت و ارسال پستی این پروژه به تمامی نقاط کشور (ارسال در کمتر از 3 روز کاری)

جهت خرید این پروژه روی لینک سفارش خرید کلیک کرده و سپس فرم سفارش خرید را تکمیل و ثبت کنید.

سفارش خرید
این پروژه به صورت کاملا اختصاصی تنها در وب سایت برنامه نویسی میکروکنترلرها www.picpars.com و به صورت متن باز همراه با تمامی فایل های سورس ارئه می شود. هر گونه کپی برداری و استفاده غیر آموزشی از آن ممنوع می باشد.

  منبع: www.picpars.com

  لطفا مقالات، آموزش‌ها و پروژه های خود را به آدرس ایمیل ارتباطی ایمیل نمائید تا آن را با نام خودتان در سایت منتشر کنیم.
فایل های ضمیمه ( ورود - عضويت )

فایل شماره 139 | نسخه 1.0 | حجم 615 کیلوبایت | دانلود 14127 بار

منبع www.picpars.com  نویسنده: سید محسن قاسمیان

منبع www.picpars.com  دانلود پروژه دربازکن الکترونیکی خانه (قفل رمز)

منبع www.picpars.com  پسورد: www.picpars.com

به این مطلب امتیاز دهید

برچسب ها:
تاریخ ارسال چهارشنبه، 21 دي ماه، 1390    نویسندهنویسنده: مدیریت    نظرات 76 نظر    بازدید بازدید [ 63956 ]   پرینتنسخه چاپی
فایل پی دی اف فایل پی دی اف   ارسال به دوستان ارسال به دوستان