طراحی کنترلر، مدارت دلخواه، پروژه ها و تمرینات درس میکروکنترلرها
یک مدار فاصله سنج می باشد که می توان در مواردی نیز به عنوان عمق سنج از آن استفاده نمود. حداقل فاصله قابل تشخیص 5cm و حداکثر 5m می باشد.کنترل نور یک لامپ 12 الی 24 ولتی DC توسط دو عدد کلید در بازه روشنایی 1 تا 99 درصد. به همراه نمایشگر جهت نمایش درصد روشنایی.این پروژه در اصل یک قفل امنیتی است که می توان جلوی درب اصلی منزل (در کنار آیفون) آن را نصب کرد. از امکانات آن می توان به موارد زیر اشاره نمود: نمایش دما از 125 تا 55- درجه سانتیگراد، نمایش ساعت دقیق، نمایش تاریخ شمسی همراه با روز هفته به صورت فارسی، نمایش تعداد فرصت های باقیمانده برای وارد کردن رمز صحیح، و قفل شدن سیستم به مدت 15 دقیقه در صورتی که 4 بار رمز اشتباه وارد شود. امکان تغییر رمز و تنظیم کردن ساعت و تاریج و ...این پروژه یک دماسنج ساده می باشد که توانایی اندازه گیری دما از منفی 40 تا مثبت 120 درجه سانتی گراد با دقت دو رقم اعشار را دارد.ماشین حساب مهندسی ساده با قابلیت دریافت اعداد اعشاری و محاسبه توابع مثلثاتی به همراه سایر توابع توسط یک صفحه کلید 4*4
پروژه فاصله سنج و عمق سنج آلتراسونیک با AVR

MCP-33

پروژه فاصله سنج و عمق سنج آلتراسونیک با AVR
دیمر دیجیتال با AVR به زبان سی

MCP-38

دیمر دیجیتال با AVR به زبان سی
پروژه دربازکن الکترونیکی خانه قفل رمز با avr

MCP-5

پروژه دربازکن الکترونیکی خانه قفل رمز با avr
پروژه دماسنج ساده با avr

MCP-29

پروژه دماسنج ساده با avr
ماشین حساب مهندسی ساده

MCP-28

ماشین حساب مهندسی ساده

مبدل usb به سریال با قابلیت اتصال به میکرو کنترلر- ft232

مبدل usb  به سریال – ft232
ft232
ft232

یکی از دغدغه اصلی بچه های رشته الکترونیک برقراری ارتباط بین میکروکنترلر ها و کامپیوتر از طریق پورت usb میباشد هم چنین که در سیستم های جدید و به خصوص لپ تاپ ها از پورت com یا پرینتر خبری نیست در این صورت استفاده از چنین مبدل هایی در قالب یک مدار ساده یا آی سی به شدت حس میشود.

آی سی ft232 یک مبدل usb  به سریال میباشد که به راحتی از طریق پورت های سریال میکرو (rxd  , txd) میتوان با کامپیوتر تبادل اطلاعات داشت و از طریق ساخت یک پورت مجازی این کار صورت میگیرد.

برخی از مشخصات بارز ای سی ft232  به صورت زیر میباشد.
  1. تغذیه کاری بین ۴٫۴ تا ۵٫۲۵ ولت
  2. سازگار شده با usb 1.1  و  usb 2
  3. تبادل اطلاعات توسط یک چیپ و با حداقل قطعات جانبی
  4. سرعت تبادل اطلاعات تا ۱ مگابیت
  5. مبدل usb  به  rs232
  6. مبدل usb  به rs422   و  rs485
جهت ساخت این ماژول میتوانید از نقشه شماتیک زیر استفاده کنید:

از بخش سفارش طراحی هم اکنون درخواست خود را ثبت کنید
حل و تشریح کلیه تمرینات درس میکروکنترلر AVR
طراحی و ساخت مدارات دلخواه شما با میکروکنترلر AVRنقشه شماتیک
نقشه شماتیک

البته در این نقشه شماتیک از یک آی سی ایپرام نیز استفاده شده است که در عمل اگر از آن هم استفاده نکنید مدار شما بدون مشکل کار میکندو جواب میدهد.جهت راحتی کاربران عزیز نیز نقشه ساده شده مدار چاپی pcb این مدار نیز آماده شده است. البته کار طراحی آن توسط اقای حمید نجفی انجام شده است که از این  کمال تشکر را داریم.

نقشه مدار چاپی ft232
نقشه مدار چاپی ft232

در ضمن در این مداراز مهره فریت نیز استفاده شده است و عملکرد آن نیز مانندسلف میباشد و بدین صورت میباشد که در موقع اتصال ماژول به سیستم شما به خاطر جریان های لحظه ای که قطعات فرکانس بالای روی مادر برد می کشند مانند پارازیت عمل کرده و مانع کارکرد صحیح ماژول شود .توضیحات تکمیلی که توسط آقای سپاس یار نوشته شده است را در زیر ملاحظه میکنید که کمال تشکر را از ایشان داریم

چون تغذیه ی USB از Vbus گرفته میشه و این خط به علت جریان های لحظه ای که قطعات فرکانس بالای روی مادر برد می کشند، آلوده به transient است، ممکنه گاهی باعث ریست شدن و یا درست کار نکردن میکرو بشه، مهره ی فریت، که رفتار سلفی داره مثل یک فیلتر عمل کرده و این جریان ها رو بلوک می کنه. البته سلف هم این کار رو انجام میده اما توان رو radiate می کنه در حالی که مهره فریت یک choke هست و اون رو damp می کنه.
اگر به وسائل USB نگاه کنید،ملاحظه می کنید که این مهره روی کابل قرار داره. شما هم می تونید از کابل های USB که خودشون این مهره رو دارند استفاده کنید، اما قیمت اش حدود ۸۰۰ تومان بیشتر از کابل عادیه، در حالیکه قطعه ی مهره فریت حداکثر ۵۰ تا ۱۰۰ تومان قیمت اش است

درضمن ظاهر این قطعه به صورت زیر میباشد.
مهره فریت
مهره فریت

نحوه کارکرد و ارتباط با این آی سی بسیار راحت میباشد در صورتی که از لحاظ سخت افزاری مدارو ماژول خود را بدرستی بسازید و نکات لحاظ شده را رعایت فرمائید ، بعد از ساخت نهایی و اتصال ان به کامپیوتر ، مشاهده میکنید که سیستم شما پیغامی مبنی بر اضافه شدن سخت افزار جدید را میدهد وبرای این که این سخت افزار تو سط سیستم شما شناسایی شود و بتواند با آن ارتباط برقرار کند باید داریورمورد نظر ان رانصب کنید .درایورد مورد نیاز در بخش پایانی مطالب به همراه دیگر فایل ها جهت دانلود قرار داده شده است.

در این بخش نحوه نصب درایور برای شما نمایش داده شده است.(مراحل را طبق عکس  دنبال کنید و جهت بزرگتر دیدن عکس روی ان کلیک کنید)
پیغام شناسایی سخت افزار جدید
پیغام شناسایی سخت افزار جدید
در این مرحله باید گزینه دوم را انتخاب نمائید.
اولین مرحله نصب درایور
اولین مرحله نصب درایور

در این مرحله طبق عکس باید مسیری را که فایل داریور دانلودی از سایت میباشد را تعیین کنید.به عنوان مثال درعکس زیر ، پوشه داریور این ماژول در مسیر d:ft232driver  قرار دارد.

مرحله تعیین مسیر فایل درایور
مرحله تعیین مسیر فایل درایور
بعد از انتخاب  مسیر فایل داریور و زدن کلید next در این مرحله داریور ماژول در حال نصب میباشد.
در این بخش درایور در حال نصب میباشد
در این بخش درایور در حال نصب میباشد
در این مرحله درایور شما با موفقیت نصب شده است.
در این مرحله درایور شما با موفقیت نصب شده است
در این مرحله درایور شما با موفقیت نصب شده است

بعد از نصب کامل داریور شما میتوانید به چند طریق شماره پورت usb که از آن طریق وصل سیستم شما شده است را پیدا کنید .چون دانستن شماره  پورت برای مراحل بعدی کار مورد نیاز میباشد.یکی از مراحل به صورت زیر میباشد به عنوان مثال در این بخش پورت مجازی ساخته شده com 3 میباشد.(مراحل را طبق عکس  دنبال کنید و جهت بزرگتر دیدن عکس روی ان کلیک کنید)

Untitled-6
Untitled-7
Untitled-8

بعد از نصب داریور سخت افزار مبدل usb  به سریال باید از طریق پایه های سریال میکروکنترلر مورد نظر اطلاعات را ارسال و یا دریافت نمود.

در ضمن این نکته را یاد اوری کنم که سطح منطقی ولتاژ این ای سی TTL  میباشد پس نیازی به مبدل ها از جمله max232 نیست.

برای ارسال  و یا دریافت اطلاعات باید پایه rxd  میکرو را به پایه txd  آی سی ft232 که در برد مدار چاپی تعیین شده وصل کنید پایه txd  میکرو را به پایه rxd  آی سی ft232 وصل نمائید .درضمن باید زمین آی ُی و مازول نیز به هم وصل شوند.

برای در ک بهتر مطلب به عکس زیر توجه نمائید ( جهت بزرگتر دیدن عکس روی ان کلیک کنید)
نحوه اتصال پایه های میکرو و ft232
نحوه اتصال پایه های میکرو و ft232

قابل توجه دوستانی که با زبان بیسیک و کامپایلر bascome  میخواین برای ارتباط با این ماژول برنامه بنویسید باید از دستورات مربوط به uart استفاده کنند

به صورتی که برای ارسال متن و دیتا از دستورات   printbin  استفاده کنند و برای دریافت از دستور inputbin  استفاده کنند.
در این بخش به سراغ کامپیوترو نحوه ارسال و دریافت اطلاعات با میکرو میریم

دوستانی که خودشون برنامه نویسی زبان هایی مثل C#  بلدند که میتوانند نرم افزاری برای این کار بنویسیند واستفاده کنند اما برای دیگر دوستان راه ساده استفاده از  Hyper terminal  ویندوز هست.البته از طریق برنامه ترمینال bascom avr  نیز میتوان این کار را انجام داد که در مطالب بعدی آموزش ان را قرار خواهم داد.

بدین صورت بعد از تنظیمات لازم میتوانید دیتا و متن های ارسالی توسط میکرو را در این بخش مشاهده کنید.برای اجرا این برنامه از منو start  مسیر زیر را دنبال کنید .( جهت بزرگتر دیدن عکس روی ان کلیک کنید)

All programs/accessories/communication/Hyper terminal
مسیر اجرای هایپر ترمینال
مسیر اجرای هایپر ترمینال

بعد از اجرای برنامه هایپر ترمینال  طبق عکس زیر در کادر باز شده در بخش name باید یک نام دلخواه برای کانکشن خود بسازید مثلاtest  ( جهت بزرگتر دیدن عکس روی ان کلیک کنید)

انتخاب اسم برای کانکشن
انتخاب اسم برای کانکشن

همانطور که درمرحله قبل توضیح داده شده است باید پورت مورد نظر که ماژول شما به آن متصل شده است را انتخاب کنید البته در حالت عادی پورت های مانند com1  و com2  در لیست مورد نظر قرار دارند و در صورت اتصال ماژول جدید شماره پورت اتصالی به لیست اضافه میشود به عنوان مثال در لیست com 5  هم اضافه میشود که از این طریق هم میتوان پورت ماژول را شناسایی کرد.( جهت بزرگتر دیدن عکس روی ان کلیک کنید)

انتخاب پورت اتصالی به ماژول
انتخاب پورت اتصالی به ماژول
بعد از انتخاب پورت طبق عکس زیربه مرحله بعد میرویم.( جهت بزرگتر دیدن عکس روی ان کلیک کنید)
تنظیمات برای تبادل اطلاعات
تنظیمات برای تبادل اطلاعات

در این مرحله باید تنظیمات مربوط به پورت ومیزان باودریت و… را تنظیم کرد تا بتوان بین میکرو وکامپیوتر اطلاعات به درستی رد وبدل شود به عنوان مثال اگر در برنامه میزان بیت برثانیه را ۲۴۰۰ تعیین کرده اید در این قسمت هم در کادر بیت برثانیه باید مقدار ۲۴۰۰ را تعیین کنید و این که برای دیتا بیت باید مقدار ۸ را انتخاب نمود و و استوپ بیت را ۱ و حتما مد کنترل(flow control) را بر روی None  بگذارید

در این موقع , در صورت درست بودن کلیه بخش ها و قطعات سخت افزاری در صورت ارسال دیتا از طریق میکرو متن های ارسالی را میتوانید بر روی صفحه هایپر ترمینال ببینید.

در بعضی مواقع نیز ممکن هست پیغام زیر برای شما نمایش داده شود ونشان دهنده این هست که به عنوان مثال از پورت com5 که ماژول به ان متصل هست ، توسط نرم افزاری دیگر در حال استفاده میباشد که باید برنامه های دیگری که از این پورت استفاده میکنند بسته شوندتا برنامه هایپر ترمینال بتواند اطلاعات را ارسال ویا دریافت نماید.( جهت بزرگتر دیدن عکس روی ان کلیک کنید)

نمایش خطا در برقرای ارتباطات
نمایش خطا در برقرای ارتباطات

در این قسمت بخش معرفی وآموزش نحوه کار کرد با ای سی ft232 مبدل usb به سریال با قابلیت اتصال به میکرو کنترلر به پایان رسید.فقط بخش برنامه نویسی میمونه که توضیحات لازم را دادم اما سورس اصلی را نگذاشتم تا خودتون اونو بنویسید وجنبه آموزشی این کار حس بشود البته برنامه نویسی وارتباط با این ای سی بسیار ساده  هست و کار سختی نیست.

فایل های مورد نیاز از جمله نقشه مدار چاپی pcb و داریور ،دیتا شیت و نقشه شماتیک جهت دانلود قرار داده شده است.
 

جهت دانلود فایل نقشه شماتیک ، مدارچاپی ، فایل داریور و دیتا شیت آی سی ft232 بر روی عکس زیر کلیک نمائید.

  منبع: www.picpars.com

  لطفا مقالات، آموزش‌ها و پروژه های خود را به آدرس ایمیل ارتباطی ایمیل نمائید تا آن را با نام خودتان در سایت منتشر کنیم.

فایل های ضمیمه ( ورود - عضويت )

فایل شماره 69 | حجم 2.1 مگابایت | دانلود 4263 بار

منبع www.picpars.com  نویسنده: yazdkit.com

منبع www.picpars.com  مبدل usb به سریال با قابلیت اتصال به میکرو کنترلر- ft232

منبع www.picpars.com  پسورد: www.picpars.com

به این مطلب امتیاز دهید

برچسب ها:
تاریخ ارسال چهارشنبه، 20 مرداد ماه، 1389    نویسندهنویسنده: مدیریت    نظرات 3 نظر    بازدید بازدید [ 31768 ]   پرینتنسخه چاپی
فایل پی دی اف فایل پی دی اف   ارسال به دوستان ارسال به دوستان