طراحی کنترلر، مدارت دلخواه، پروژه ها و تمرینات درس میکروکنترلرها
این پروژه یک فاصله سنج می باشد که می توان در مواردی نیز به عنوان عمق سنج از آن استفاده نمود. حداقل فاصله قابل تشخیص 10cm و حداکثر 80cm تا 100cm می باشد.این پروژه یک ساعت آنالوگ، تاریخ شمسی و روزه هفته به زبان فارسی به همراه ساعت دیجیتال می باشد. قابلیت تنظیم ساعت و تاریخ توسط سه عدد میکروسوئچساعت دیواری دیجتال با قابلیت نمایش ساعت و دقیقه، دمای اتاق، تاریخ شمسی، روز هفته، زدن تک بوق وقتی که زمان یک ساعت جلو می رود، تنظیم ساعت و دما تنها با 2 کلید. ابعاد ساعت 33*27 سانتی متر می باشد.خروجی سه کاناله با کنترل سرعت به صورت مجزا، دو کلید افزایشی و کاهشی برای کنترل سرعت در هر کانال، فرکانس های مختلف و ثابت برای هر کانال، جریان خروجی بیش از 10 آمپر و ولتاژ بیش از 30 ولتبا استفاده از میکروکنترلر Atmega8‌، سنسور دیجیتال دما DS18B20 و LCD‌ متنی شما به راحتی می توانید کولر خانه تان را توسط کنترل تلویزیون و کلید های تعبیه شده، در مد های مختلفی برنامه ریزی کنید، از ویژگی آن می توان به کاهش مصرف انرژی در کولرها آبی اشاره نمود.
پروژه فاصله سنج با سنسور مادون قرمز شارپ Sharp

MCP-37

پروژه فاصله سنج با سنسور مادون قرمز شارپ Sharp
ساعت آنالوگ با AVR و lcd گرافیکی به زبان c

MCP-36

ساعت آنالوگ با AVR و lcd گرافیکی به زبان c
پروژه ساعت دیواری دیجیتال به همراه تاریخ شمسی و دما با avr

MCP-13

پروژه ساعت دیواری دیجیتال به همراه تاریخ شمسی و دما با avr
پروژه کنترل دور موتور با PWM و جریان خروجی بالا با avr

MCP-19

پروژه کنترل دور موتور با PWM و جریان خروجی بالا با avr
پروژه کنترل اتوماتیک کولرهای آبی با ریموت کنترل و avr

MCP-4

پروژه کنترل اتوماتیک کولرهای آبی با ریموت کنترل و avr

دی مالتی پلکس خطوط آدرس و داده ها

دی مالتی پلکس خطوط آدرس و داده ها

همانطوریکه در بخش خطوط آدرس و داده ها اشاره شد در ریزپردازنده 8086 شانزده بیت اطلاعات داده و در ریزپردازنده 8088 هشت بیت اطلاعات داده با 20 بیت اطلاعات آدرس به صورت زمانی باهم ادغام شده و مشترکا از پایه های تراشه استفاده می کنند. بدین ترتیب که:

در ریزپردازنده 8086 شانزده بیت کم ارزش گذرگاه آدرس با 16 بیت گذرگاه داده باهم ادغام شده و بنام های AD0 الی AD15 نامیده می شوند. ولی در ریزپردازنده 8088 به دلیل آنکه فقط 8 بیت اطلاعات داده وجود دارد 8 بیت کم ارزش گذرگاه آدرس با 8 بیت گذرگاه داده ها باهم ادغام گردیده که آنها بنام خطوط AD0 الی AD7 نامیده می شوند. (در سایر مقالات سایت میکرو رایانه توضیح داده شده) بقیه خطوط آدرس در ریزپردازنده 8088 (یعنی A8 الی A15) به تنهایی استفاده می شود و البته در هر دو ریزپردازنده مابقی چهار خط آدرس یعنی خطوط A16 , A17 , A18 , A19 با اطلاعات وضعیت ریزپردازنده ادغام شده است.

از بخش سفارش طراحی هم اکنون درخواست خود را ثبت کنید
حل و تشریح کلیه تمرینات درس میکروکنترلر AVR
طراحی و ساخت مدارات دلخواه شما با میکروکنترلر AVR


برای اینکه بتوان در مدارات از خطوط گذرگاه آدرس و داده ها استفاده نمود لازم است ابتدا اطلاعات آدرس و داده ها از همدیگر تفکیک گردد. از نظر کلی عملکرد مدار تفکیک کننده آدرس و داده ها در هر دو ریزپردازنده تفاوت چندانی باهم ندارد و تنها تفاوت عمده آنها در تعداد خطوط داده هاست. به عنوان مثال در مدار شکل زیر، نحوه این جدا سازی در ریزپردازنده 8088 آمده است:

دی مالتی پلکس خطوط آدرس و داده ها

با توجه به مطالبی که تاکنون بررسی کردیم، بدیهی است که تمام اطلاعات آدرس؛ که فقط در اولین پالس ساعت سیکل اجرا ظاهر می شود؛ باید در latchها ذخیره گردد.

مدار جداسازی مربوط به ریزپردازنده 8086 نیز مشابه همین مدار خواهد بود. تنها تفاوت عمده آن استفاده از 16 خط داده هاست که بالطبع نیاز به دو عدد بافر دوطرفه 8 بیتی داده ها خواهد داشت. همچنین لازم است سیگنال BHE آن ریزپردازنده نیز همانند سایر خطوط آدرس latch گردد.
منبع: microrayaneh.com

  منبع: www.picpars.com

  لطفا مقالات، آموزش‌ها و پروژه های خود را به آدرس ایمیل ارتباطی ایمیل نمائید تا آن را با نام خودتان در سایت منتشر کنیم.

به این مطلب امتیاز دهید

برچسب ها:
تاریخ ارسال جمعه، 15 مرداد ماه، 1389    نویسندهنویسنده: مدیریت    نظرات 0 نظر    بازدید بازدید [ 11749 ]   پرینتنسخه چاپی
فایل پی دی اف فایل پی دی اف   ارسال به دوستان ارسال به دوستان