طراحی کنترلر، مدارت دلخواه، پروژه ها و تمرینات درس میکروکنترلرها
یک سیستم امنیتی که دارای یک کاربر اصلی می باشد و توسط این کاربر می توان کاربرهای متعددی با پسورد های مجزا تعریف نمود. می توان تا 100 کاربر و 100 پسورد مختلف را تعریف، و در قسمت ورود هر یک از اعضاء که نام کاربری و رمز عبور خود را بدرستی وارد کند یک رله به همراه LED روشن خواهد شد.اندازه گیری ولتاژ DC از 0 تا 24 ولت با سه رقم دقت (اعشار) و
اندازه گیری دما از منفی 20 تا مثبت 100 درجه سانتی گراد. دارای نمایشگر السیدیتوسط منوی آلارم ساعت زنگ هشدار قابل تنظیم می باشد. و همچنین توسط منوی تایم ساعت و تاریخ دستگاه قابل تنظیم می باشد. قابلیت نمایش ساعت و تاریخ شمسی جاری به همراه روز هفته و همچنین نمایش ساعت آلارم در نمایشگر.در صورتی که برق شهر از حداقل تعریف شده کمتر، یا از حداکثر بیشتر شود رله خروجی قطع خواهد شد و از طریق بازر بوق هشدار پخش می شود. ولتاژ فعلی، زمان باقیمانده تا اتصال رله و پیغام ها روی نمایشگر نشان داده می شود.این پروژه یک ماشین حساب مهندسی می باشد که تمامی کلید ها و توابع به صورت گرافیگی بر روی LCD نمایش داده می شود و با فشردن هر کلید روی کیپد کلید متناظر آن بر روی السیدی نیز تغییر حالت می دهد. نمای کلی و توابع قابل انجام توسط این ماشین حساب در تصاویر نمایش داده شده است. همچنین قابلیت رسم نمودار را دارد.
پروژه سیستم امنیتی با قابلیت تعریف کاربر و رمز عبور با avr

MCP-12

پروژه سیستم امنیتی با قابلیت تعریف کاربر و رمز عبور با avr
پروژه ولت متر DC و دماسنج با avr

MCP-16

پروژه ولت متر DC و دماسنج با avr
ساعت دیجیتال دارای تقویم شمسی و زنگ هشدار

MCP-42

ساعت دیجیتال دارای تقویم شمسی و زنگ هشدار
پروژه محافظ لوازم برقی با avr و نمایشگر LCD

MCP-23

پروژه محافظ لوازم برقی با avr و نمایشگر LCD
پروژه ماشین حساب مهندسی با السیدی گرافیکی و avr

MCP-11

پروژه ماشین حساب مهندسی با السیدی گرافیکی و avr

دی مالتی پلکس خطوط آدرس و داده ها

دی مالتی پلکس خطوط آدرس و داده ها

همانطوریکه در بخش خطوط آدرس و داده ها اشاره شد در ریزپردازنده 8086 شانزده بیت اطلاعات داده و در ریزپردازنده 8088 هشت بیت اطلاعات داده با 20 بیت اطلاعات آدرس به صورت زمانی باهم ادغام شده و مشترکا از پایه های تراشه استفاده می کنند. بدین ترتیب که:

در ریزپردازنده 8086 شانزده بیت کم ارزش گذرگاه آدرس با 16 بیت گذرگاه داده باهم ادغام شده و بنام های AD0 الی AD15 نامیده می شوند. ولی در ریزپردازنده 8088 به دلیل آنکه فقط 8 بیت اطلاعات داده وجود دارد 8 بیت کم ارزش گذرگاه آدرس با 8 بیت گذرگاه داده ها باهم ادغام گردیده که آنها بنام خطوط AD0 الی AD7 نامیده می شوند. (در سایر مقالات سایت میکرو رایانه توضیح داده شده) بقیه خطوط آدرس در ریزپردازنده 8088 (یعنی A8 الی A15) به تنهایی استفاده می شود و البته در هر دو ریزپردازنده مابقی چهار خط آدرس یعنی خطوط A16 , A17 , A18 , A19 با اطلاعات وضعیت ریزپردازنده ادغام شده است.

از بخش سفارش طراحی هم اکنون درخواست خود را ثبت کنید
حل و تشریح کلیه تمرینات درس میکروکنترلر AVR
طراحی و ساخت مدارات دلخواه شما با میکروکنترلر AVR


برای اینکه بتوان در مدارات از خطوط گذرگاه آدرس و داده ها استفاده نمود لازم است ابتدا اطلاعات آدرس و داده ها از همدیگر تفکیک گردد. از نظر کلی عملکرد مدار تفکیک کننده آدرس و داده ها در هر دو ریزپردازنده تفاوت چندانی باهم ندارد و تنها تفاوت عمده آنها در تعداد خطوط داده هاست. به عنوان مثال در مدار شکل زیر، نحوه این جدا سازی در ریزپردازنده 8088 آمده است:

دی مالتی پلکس خطوط آدرس و داده ها

با توجه به مطالبی که تاکنون بررسی کردیم، بدیهی است که تمام اطلاعات آدرس؛ که فقط در اولین پالس ساعت سیکل اجرا ظاهر می شود؛ باید در latchها ذخیره گردد.

مدار جداسازی مربوط به ریزپردازنده 8086 نیز مشابه همین مدار خواهد بود. تنها تفاوت عمده آن استفاده از 16 خط داده هاست که بالطبع نیاز به دو عدد بافر دوطرفه 8 بیتی داده ها خواهد داشت. همچنین لازم است سیگنال BHE آن ریزپردازنده نیز همانند سایر خطوط آدرس latch گردد.
منبع: microrayaneh.com

  منبع: www.picpars.com

  لطفا مقالات، آموزش‌ها و پروژه های خود را به آدرس ایمیل ارتباطی ایمیل نمائید تا آن را با نام خودتان در سایت منتشر کنیم.

به این مطلب امتیاز دهید

برچسب ها:
تاریخ ارسال جمعه، 15 مرداد ماه، 1389    نویسندهنویسنده: مدیریت    نظرات 0 نظر    بازدید بازدید [ 11907 ]   پرینتنسخه چاپی
فایل پی دی اف فایل پی دی اف   ارسال به دوستان ارسال به دوستان