طراحی کنترلر، مدارت دلخواه، پروژه ها و تمرینات درس میکروکنترلرها
یک کنترل کننده موتور با جریان خروجی 2 آمپر شامل کنترل جهت چرخش و سرعت می باشد. این مدار دارای نمایشگر LCD متنی بوده که سرعت و جهت چرخش موتور را نمایش می دهد.این پروژه یک ساعت آنالوگ، تاریخ شمسی و روزه هفته به زبان فارسی به همراه ساعت دیجیتال می باشد. قابلیت تنظیم ساعت و تاریخ توسط سه عدد میکروسوئچیک ماشین حساب لمسی ساده با قابلیت نوشتن تعداد 12 نوع عملیات متفاوت و پشت سر هم با محاسبه فوری جواب، قابلیت پاک کردن کارکتری جمله نوشته شده، نوشتن عدد اعشاری و منفیبر اساس رنج حداقل و حداکثر تعریف شده توسط کاربر و با توجه به دمای محیط، سرعت موتور بین 10 تا 99 به صورت خودکار تنظیم می شود.این پروژه در اصل یک شمارنده می باشد که می توان عبور مرور افراد از یک گیت را شمارش کرد، شمارنده هم می تواند به صورت بالا شمار و هم پایین شمار کار کند. همچنین توسط شدت نور یک عدد LED می‌توان سنسور فرستنده و گیرنده را در یک راستای مستقیم تنظیم کرد. سنسورها ار نوع مادون قرمز با برد تقریبی 120cm می باشد.
کنترل سرعت و جهت موتور DC

MCP-9

کنترل سرعت و جهت موتور DC
ساعت آنالوگ با AVR و lcd گرافیکی به زبان c

MCP-36

ساعت آنالوگ با AVR و lcd گرافیکی به زبان c
پروژه ماشین حساب لمسی ساده با avr

MCP-15

پروژه ماشین حساب لمسی ساده با avr
پروژه کنترل دور موتور با PWM برحسب دما با avr

MCP-18

پروژه کنترل دور موتور با PWM برحسب دما با avr
پروژه شمارش افراد با سنسور مادون قرمز و avr

MCP-6

پروژه شمارش افراد با سنسور مادون قرمز و avr

سیگنال های جدا کننده گذرگاه آدرس و داده در ریزپردازنده 8088-8086

سیگنال های جدا کننده آدرس و داده

همانطوریکه در بخش های قبلی دیدیم در ریزپردازنده 8086/8088 سیگنال های آدرس و داده بر روی یک پایه قرار دارند و جهت استفاده از آنها در مدارات، لازم است که این سیگنال ها از همدیگر تفکیک گردیده و به صورت جداگانه؛ به عنوان گذرگاه های آدرس و داده ها؛ مورد استفاده قرار گیرند. به این منظور تعدادی سیگنال جهت این جدا سازی در ریزپردازنده 8086/8088 (در مود می نیمم) در نظر گرفته شده که در اینجا به تشریح آنها می پردازیم.

پایه ALE (خط خروجی و سه حالته)(Active High)

سیگنال خروجی ALE ریزپردازنده در مود می نیمم به وسیله این پایه تولید می شود.* از این سیگنال برای ذخیره کردن آدرس ها در ابتدای شروع هر سیکل اجرا استفاده می شود. (در فهرست مقالات میکرو رایانه جستجو کنید) وقتی که بر روی خطوط آدرس و داده ها فقط اطلاعات آدرس قرار داشته باشد یک پالس مثبت (یک منطقی) بر روی این خط تولید می شود که این سیگنال به منظور ذخیره آدرس ها روی latchها در مدار جدا ساز آدرس و داده استفاده می شود.

از بخش سفارش طراحی هم اکنون درخواست خود را ثبت کنید
حل و تشریح کلیه تمرینات درس میکروکنترلر AVR
طراحی و ساخت مدارات دلخواه شما با میکروکنترلر AVR


پایه DEN (خط خروجی و سه حالته)(Active Low)

سیگنال DEN ریزپردازنده در مود می نیمم توسط این پایه تولید می شود.* از این سیگنال برای توانا ساختن بافرهای داده ها (8286 یا 8287) استفاده می گردد. این پایه CPU معمولا به پایه های توان ساز (Enable) بافرهای مذکور متصل می گردد.

وقتی که سیگنال DEN فعال(صفر) شود بافرها را توانا ساخته و داده ها به سیستم یا گذرگاه محلی داده ها انتقال پیدا می کنند و یا از آنها به ریزپردازنده وارد می شوند. (جهت انتقال را سیگنال DT/R تعیین می کند) موقعی که گذرگاه در اختیار 8086/8088 نباشد این خط به صورت امپدانس بالا در می آید.

در صورت وجود مدار کنترل کننده گذرگاه (تراشه 8288) از سیگنال خروجی DEN آن به جای سیگنال DEN ریزپردازنده، استفاده می شود. وجود این سیگنال برای جداسازی گذرگاه محلی از سیستم ضروری است.

پایه DT/R (خط خروجی و سه حالته)( R=Active Low & T=Active High)

سیگنال DT/R در مود می نیمم برای تعیین جهت انتقال داده ها از CPU به بیرون از آن و یا از بیرون ریزپردازنده به داخل آن به کار برده می شود.* به این ترتیب با استفاده از این سیگنال می توان سمت تقویت بافرهای داده ها (8286 یا 8287) را تعیین نمود.

اگر این سیگنال برابر یک منطقی باشد ریزپردازنده در نقش فرستنده بوده و عمل نوشتن داده ها بر روی گذرگاه سیستم انجام می شود. ولی اگر این سیگنال برابر صفر منطقی باشد، ریزپردازنده به عنوان گیرنده داده ها عمل نموده و عمل خواندن داده ها را بر عهده دارد، یعنی ریزپردازنده در نقش دریافت کننده، داده ها را از گذرگاه دریافت می دارد.

خط DT/R به صورت سه حالته بوده و در صورتی که گذرگاه سیستم در اختیار ریزپردازنده نباشد، CPU آن را به حالت امپدانس بالا در می آورد.

پایه M/IO (خط خروجی و سه حالته)( IO=Active Low & M=Active High)( در 8086 )
پایه M/IO (خط خروجی و سه حالته)( IO=Active High & M=Active Low)( در 8088 )

از جمله تفاوت های دیگر دو ریزپردازنده 8086 و 8088 سیگنال خروجی این پایه می باشد. در ریزپردازنده 8086 سیگنال IO به صورت Active Low بوده و سیگنال M به صورت Active High است در صورتی که در ریزپردازنده 8088 برعکس آن است یعنی سیگنال M به صورت Active Low بوده و سیگنال IO به صورت Active High در نظر گرفته شده است، تا با سیگنال مربوطه در ریزپردازنده هشت بیتی نسل قبل از خود (یعنی 8085) سازگار باشد. بجز تفاوت مذکور ، این دو سیگنال از نظر عملکرد هیچ تفاوتی ندارند. (در فهرست مقالات میکرو رایانه جستجو کنید).

سیگنال خروجی این پایه مشخص کننده دستیابی ریزپردازنده به حافظه یا ورودی-خروجی است. یعنی اگر ریزپردازنده در حال نوشتن یا خواندن در ارتباط با دستگاه ورودی-خروجی باشد سیگنال IO فعال خواهد شد و اگر ریزپردازنده در حین عمل خواندن یا نوشتن در ارتباط با حافظه باشد سیگنال M آن فعال خواهد شد.

در ریزپردازنده 8088 این سیگنال به همراه دو سیگنال DT/R و SSO برای تعیین وضعیت CPU در مود می نیمم به کار می رود که شرح آن در بخش سیگنال های اختصاصی وضعیت در 8088 آمده است.
------------------------------------
* در مود ماکزیمم این سیگنال توسط مدار کنترل کننده گذرگاه (تراشه 8288) تولید می شود.


منبع: microrayaneh.com

  منبع: www.picpars.com

  لطفا مقالات، آموزش‌ها و پروژه های خود را به آدرس ایمیل ارتباطی ایمیل نمائید تا آن را با نام خودتان در سایت منتشر کنیم.

به این مطلب امتیاز دهید

برچسب ها:
تاریخ ارسال جمعه، 15 مرداد ماه، 1389    نویسندهنویسنده: مدیریت    نظرات 0 نظر    بازدید بازدید [ 5501 ]   پرینتنسخه چاپی
فایل پی دی اف فایل پی دی اف   ارسال به دوستان ارسال به دوستان