طراحی کنترلر، مدارت دلخواه، پروژه ها و تمرینات درس میکروکنترلرها
ماشین حساب مهندسی ساده با قابلیت دریافت اعداد اعشاری و محاسبه توابع مثلثاتی به همراه سایر توابع توسط یک صفحه کلید 4*4در این پروژه با استفاده از یک ساعت نجومی و محاسبات ریاضی، دو عدد سروو موتور یکی در جهت XY و دیگری در جهت Z پنل خورشیدی را به صورت اتوماتیک در موقیعتی قرار می دهید که بیشترین تابش خورشید را دریافت کند.این پروژه جریان برق مصرفی را اندازه گیری و توسط یک ماژول سیم کارت اطلاعات مورد نظر را به شماره همراه دلخواه ارسال میکند. ولتاژ کاری آن AC220 ولت و حداکثر جریان عبور آن 50 آمپر می باشد.یک مدار صوتی جهت پخش فایل های صوتی MP3 و WMV با Sampling rate 8KHz-48KHz و خروجی دیجیتال به آنالوگ 24 بیتی می باشد که از حافظه های Micro SD تا 32GB و فرمت های FAT16 و FAT32 پشتیبانی می کند.این پروژه یک مدار گیرنده رادیویی 433 یا 315 مگاهرتز می باشد که قابلیت تعریف و ذخیره سازی انواع ریموت کنترل هایی از قبیل (ریموت دزدگیر ماشین، پارکینگ، بالابر و ...) را دارد. می توان رله مربوطه را روی هر کلید دلخواه تعریف نمود.
ماشین حساب مهندسی ساده

MCP-28

ماشین حساب مهندسی ساده
پروژه کنترلر پنل خورشیدی با استفاده از ساعت نجومی

MCP-25

پروژه کنترلر پنل خورشیدی با استفاده از ساعت نجومی
پروژه کنتور برق با AVR و ارسال اطلاعات توسط سیم کارت

MCP-40

پروژه کنتور برق با AVR و ارسال اطلاعات توسط سیم کارت
پروژه mp3 پلیر ساده با avr به زبان C

MCP-32

پروژه mp3 پلیر ساده با avr به زبان C
پروژه ریموت کنترل 433-315 مگاهرتز تک کاناله با قابلیت لرنینگ

MCP-30

پروژه ریموت کنترل 433-315 مگاهرتز تک کاناله با قابلیت لرنینگ

سیگنالهای وضعیت در ریزپردازنده 8086-8088

سیگنالهای وضعیت

در اینجا سیگنالهای وضعیت (Status) ریزپردازنده های 8086/8088 را بررسی می کنیم. این سیگنالها در هر دو مود می نیمم و ماکزیمم مشترک است.

همانطور که اشاره شد چهار سیگنال وضعیت بر روی خطوط پرارزش آدرس قرار دارند بطوریکه این چهار پایه در اولین پریود پالس ساعت از سیکل اجرای یک دستور، دارای اطلاعات آدرس بوده و در پریودهای بعدی دارای سیگنال وضعیت؛ به شرحی که در زیر می آید؛ می باشند. (در فهرست مقالات سایت میکرو رایانه جستجو کنید) در واقع پایه های مذکور به صورت دقیق به نام های A16/S3 , A17/S4 , A18/S5 , A19/S6 نامیده می شوند.

ضمنا تذکر این نکته ضروری است که سیگنالهای وضعیت همواره وضعیتی از ریزپردازنده را اعلام می کنند و بسته به نیاز می توان از آنها استفاده کرد و یا ممکن است در مدار از آنها استفاده نشود.

از بخش سفارش طراحی هم اکنون درخواست خود را ثبت کنید
حل و تشریح کلیه تمرینات درس میکروکنترلر AVR
طراحی و ساخت مدارات دلخواه شما با میکروکنترلر AVR


سیگنال های S3 و S4 (خروجی و سه حالته)

این دو سیگنال فقط در اولین پریود پالس ساعت از سیکل اجرای یک دستور به ترتیب بر روی پایه های A16 و A17 قرار می گیرند و مشخص می کنند که ریزپردازنده 8086/8088 در هر لحظه از کدام ثبات قطعه برای آدرس دهی (تولید آدرس های فیزیکی حافظه) استفاده می کند. این اطلاعات در جدول زیر آمده است.

جدول سیگنال های وضعیت S3 و S4 ریزپردازنده 8086 8088

قبلا در بخش آدرس فیزیکی اشاره شد که با هر ثبات قطعه همراه با یک آدرس موثر 16 بیتی می توان یک مگابایت حافظه را آدرس دهی کرد. بنابراین با استفاده از سیگنال های وضعیت S3 و S4 و به وسیله مدار بیرونی می توان اقدام به گسترش فضای حافظه 8086/88 نمود به طوریکه هر ثبات قطعه به تنهایی می تواند یک مگابایت حافظه اختصاصی خود را آدرس دهی کند.

البته در اینجا بایستی به یک نکته توجه داشت و آن اینکه در بحث ثباتهای قطعه دیدیم که محدوده آدرس دهی هر ثبات قطعه می تواند با محدوده آدرس دهی ثبات قطعه دیگر محل اشتراک داشته باشد ولی اگر با این سیگنالهای وضعیت، فضای حافظه 8086/8088 گسترش یابد در این صورت؛ بسته به طراحی؛ این تلاقی میسر نبوده و قطعه های مختلف حافظه؛ که توسط هر ثبات آدرس دهی می شوند؛ الزاما جدا از هم خواهند بود.

سیگنال S5 (خروجی و سه حالته)

این سیگنال بر روی پایه A18 از خطوط آدرس قرار دارد و به همین دلیل پایه مذکور به نام A18/S5 نامیده می شود. در اولین پریود از سیکل اجرای دستورالعمل، این پایه دارای اطلاعات بیت نوزدهم (از صفر شماره گذاری شده است) آدرس بوده و در پریودهای بعدی به عنوان سیگنال S5 عمل می کند. سیگنال S5 در هر زمان وضعیت بیت پرچم وقفه (IF) را تعیین می کند.

سیگنال S6 (خروجی)

این سیگنال بر روی پایه A19 از خطوط آدرس قرار دارد و به همین دلیل پایه مذکور به نام A19/S5 نامیده می شود. در اولین پریود از سیکل اجرای دستورالعمل، این پایه دارای اطلاعات بیت بیستم (از صفر شماره گذاری شده است) آدرس بوده و در پریودهای بعدی به عنوان سیگنال S6 عمل می کند.

سیگنال S6 در هر زمان مشخص کننده این مطلب است که کنترل گذرگاه های ریزپردازنده در اختیار 8088/ 8086 می باشد. به این ترتیب ریزپردازنده با صفر نگه داشتن این سیگنال به دیگر استفاده کنندگان از گذرگاه های سیستم اطلاع می دهد که کنترل گذرگاه ها را بر عهده دارد.

وقتی که درخواست استفاده از گذرگاه های سیستم توسط سایر استفاده کنندگان به 8086/8088 برسد و از طرف آن پذیرفته شود (به این عمل پذیرش Hold گفته می شود که بعدا مورد بررسی قرار خواهد گرفت) در همان موقع این خط خروجی (به عنوان سیگنال S6) به حالت شناور (امپدانس بالا) خواهد رفت تا کنترل گذرگاه در اختیار ریزپردازنده های دیگر یا سایر واسط های جانبی کنترل کننده گذرگاه (که درخواست کنترل گذرگاه را دارند) قرار گیرد. پس دارای دو حالت صفر یا امپدانس بالاست.

سیگنال S7 (خروجی) ( فقط در 8086 )

این سیگنال بر روی پایه BHE قرار دارد و لذا مختص 8086 می باشد و 8088 این چنین سیگنالی ندارد. همانطور که قبلا اشاره شد پایه BHE/S7 در طی اولین پریود پالس ساعت از سیکل اجرا دارای سیگنال BHE خواهد بود و در سایر پریودهای سیکل اجرا به عنوان S7 همان سطح ولتاژ اولین پریود را حفظ خواهد کرد.

منبع: microrayaneh.com

  منبع: www.picpars.com

  لطفا مقالات، آموزش‌ها و پروژه های خود را به آدرس ایمیل ارتباطی ایمیل نمائید تا آن را با نام خودتان در سایت منتشر کنیم.

به این مطلب امتیاز دهید

برچسب ها:
تاریخ ارسال جمعه، 15 مرداد ماه، 1389    نویسندهنویسنده: مدیریت    نظرات 0 نظر    بازدید بازدید [ 6106 ]   پرینتنسخه چاپی
فایل پی دی اف فایل پی دی اف   ارسال به دوستان ارسال به دوستان