طراحی کنترلر، مدارت دلخواه، پروژه ها و تمرینات درس میکروکنترلرها
در صورتی که برق شهر از حداقل تعریف شده کمتر، یا از حداکثر بیشتر شود رله خروجی قطع خواهد شد و از طریق بازر بوق هشدار پخش می شود. ولتاژ فعلی، زمان باقیمانده تا اتصال رله و پیغام ها روی نمایشگر نشان داده می شود.این پروژه قادر خواهد بود که یک ماشین را به صورت بیسیم در جهات جلو و عقب و چپ و راست با سرعت دلخواه کنترل و همچین با کلید استپ ماشین را ثابت (ترمز) نماید.این پروژه در اصل یک شمارنده می باشد که می توان عبور مرور افراد از یک گیت را شمارش کرد، شمارنده هم می تواند به صورت بالا شمار و هم پایین شمار کار کند. همچنین توسط شدت نور یک عدد LED می‌توان سنسور فرستنده و گیرنده را در یک راستای مستقیم تنظیم کرد. سنسورها ار نوع مادون قرمز با برد تقریبی 120cm می باشد.با استفاده از میکروکنترلر ATMEGA8 و کیبورد 3×4 می توان حروف و اعداد را تایپ کرد و درون یک متغییر ذخیره نمود و محتوای این متغییر بر روی نمایشگر LCD نمایش داده می شود. در صورتی که فضای LCD پر شود کاراکترها به سمت چپ شیفت داده می شوند. تمامی حروف و اعداد کوچک و بزرگ انگلیسی قابل تایپ می باشند.با استفاده از ماژول HM-R و HM-T ابتدا به کمک سنسور LM35 دما اندازه گیری شده و به ماژول HM-T ارسال می شود، در سمت گیرنده سیگنال توسط HM-R دریافت شده و بر اساس مقدار دما دور موتور به صورت PWM کنترل می شود. همچنین قابلیت تعریف رنج دمای کاری برای موتور نیز امکان پذیر می باشد.
پروژه محافظ لوازم برقی با avr و نمایشگر LCD

MCP-23

پروژه محافظ لوازم برقی با avr و نمایشگر LCD
پروژه ماشین کنترلی بی سیم با avr

MCP-20

پروژه ماشین کنترلی بی سیم با avr
پروژه شمارش افراد با سنسور مادون قرمز و avr

MCP-6

پروژه شمارش افراد با سنسور مادون قرمز و avr
پروژه تایپ حروف و اعداد با کیبورد 3.4 به زبان سی با avr

MCP-3

پروژه تایپ حروف و اعداد با کیبورد 3.4 به زبان سی با avr
پروژه کنترل بی سیم دور موتور برحسب دما با avr

MCP-8

پروژه کنترل بی سیم دور موتور برحسب دما با avr

سیگنالهای وضعیت در ریزپردازنده 8086-8088

سیگنالهای وضعیت

در اینجا سیگنالهای وضعیت (Status) ریزپردازنده های 8086/8088 را بررسی می کنیم. این سیگنالها در هر دو مود می نیمم و ماکزیمم مشترک است.

همانطور که اشاره شد چهار سیگنال وضعیت بر روی خطوط پرارزش آدرس قرار دارند بطوریکه این چهار پایه در اولین پریود پالس ساعت از سیکل اجرای یک دستور، دارای اطلاعات آدرس بوده و در پریودهای بعدی دارای سیگنال وضعیت؛ به شرحی که در زیر می آید؛ می باشند. (در فهرست مقالات سایت میکرو رایانه جستجو کنید) در واقع پایه های مذکور به صورت دقیق به نام های A16/S3 , A17/S4 , A18/S5 , A19/S6 نامیده می شوند.

ضمنا تذکر این نکته ضروری است که سیگنالهای وضعیت همواره وضعیتی از ریزپردازنده را اعلام می کنند و بسته به نیاز می توان از آنها استفاده کرد و یا ممکن است در مدار از آنها استفاده نشود.

از بخش سفارش طراحی هم اکنون درخواست خود را ثبت کنید
حل و تشریح کلیه تمرینات درس میکروکنترلر AVR
طراحی و ساخت مدارات دلخواه شما با میکروکنترلر AVR


سیگنال های S3 و S4 (خروجی و سه حالته)

این دو سیگنال فقط در اولین پریود پالس ساعت از سیکل اجرای یک دستور به ترتیب بر روی پایه های A16 و A17 قرار می گیرند و مشخص می کنند که ریزپردازنده 8086/8088 در هر لحظه از کدام ثبات قطعه برای آدرس دهی (تولید آدرس های فیزیکی حافظه) استفاده می کند. این اطلاعات در جدول زیر آمده است.

جدول سیگنال های وضعیت S3 و S4 ریزپردازنده 8086 8088

قبلا در بخش آدرس فیزیکی اشاره شد که با هر ثبات قطعه همراه با یک آدرس موثر 16 بیتی می توان یک مگابایت حافظه را آدرس دهی کرد. بنابراین با استفاده از سیگنال های وضعیت S3 و S4 و به وسیله مدار بیرونی می توان اقدام به گسترش فضای حافظه 8086/88 نمود به طوریکه هر ثبات قطعه به تنهایی می تواند یک مگابایت حافظه اختصاصی خود را آدرس دهی کند.

البته در اینجا بایستی به یک نکته توجه داشت و آن اینکه در بحث ثباتهای قطعه دیدیم که محدوده آدرس دهی هر ثبات قطعه می تواند با محدوده آدرس دهی ثبات قطعه دیگر محل اشتراک داشته باشد ولی اگر با این سیگنالهای وضعیت، فضای حافظه 8086/8088 گسترش یابد در این صورت؛ بسته به طراحی؛ این تلاقی میسر نبوده و قطعه های مختلف حافظه؛ که توسط هر ثبات آدرس دهی می شوند؛ الزاما جدا از هم خواهند بود.

سیگنال S5 (خروجی و سه حالته)

این سیگنال بر روی پایه A18 از خطوط آدرس قرار دارد و به همین دلیل پایه مذکور به نام A18/S5 نامیده می شود. در اولین پریود از سیکل اجرای دستورالعمل، این پایه دارای اطلاعات بیت نوزدهم (از صفر شماره گذاری شده است) آدرس بوده و در پریودهای بعدی به عنوان سیگنال S5 عمل می کند. سیگنال S5 در هر زمان وضعیت بیت پرچم وقفه (IF) را تعیین می کند.

سیگنال S6 (خروجی)

این سیگنال بر روی پایه A19 از خطوط آدرس قرار دارد و به همین دلیل پایه مذکور به نام A19/S5 نامیده می شود. در اولین پریود از سیکل اجرای دستورالعمل، این پایه دارای اطلاعات بیت بیستم (از صفر شماره گذاری شده است) آدرس بوده و در پریودهای بعدی به عنوان سیگنال S6 عمل می کند.

سیگنال S6 در هر زمان مشخص کننده این مطلب است که کنترل گذرگاه های ریزپردازنده در اختیار 8088/ 8086 می باشد. به این ترتیب ریزپردازنده با صفر نگه داشتن این سیگنال به دیگر استفاده کنندگان از گذرگاه های سیستم اطلاع می دهد که کنترل گذرگاه ها را بر عهده دارد.

وقتی که درخواست استفاده از گذرگاه های سیستم توسط سایر استفاده کنندگان به 8086/8088 برسد و از طرف آن پذیرفته شود (به این عمل پذیرش Hold گفته می شود که بعدا مورد بررسی قرار خواهد گرفت) در همان موقع این خط خروجی (به عنوان سیگنال S6) به حالت شناور (امپدانس بالا) خواهد رفت تا کنترل گذرگاه در اختیار ریزپردازنده های دیگر یا سایر واسط های جانبی کنترل کننده گذرگاه (که درخواست کنترل گذرگاه را دارند) قرار گیرد. پس دارای دو حالت صفر یا امپدانس بالاست.

سیگنال S7 (خروجی) ( فقط در 8086 )

این سیگنال بر روی پایه BHE قرار دارد و لذا مختص 8086 می باشد و 8088 این چنین سیگنالی ندارد. همانطور که قبلا اشاره شد پایه BHE/S7 در طی اولین پریود پالس ساعت از سیکل اجرا دارای سیگنال BHE خواهد بود و در سایر پریودهای سیکل اجرا به عنوان S7 همان سطح ولتاژ اولین پریود را حفظ خواهد کرد.

منبع: microrayaneh.com

  منبع: www.picpars.com

  لطفا مقالات، آموزش‌ها و پروژه های خود را به آدرس ایمیل ارتباطی ایمیل نمائید تا آن را با نام خودتان در سایت منتشر کنیم.

به این مطلب امتیاز دهید

برچسب ها:
تاریخ ارسال جمعه، 15 مرداد ماه، 1389    نویسندهنویسنده: مدیریت    نظرات 0 نظر    بازدید بازدید [ 6029 ]   پرینتنسخه چاپی
فایل پی دی اف فایل پی دی اف   ارسال به دوستان ارسال به دوستان